Turska najbolja trećeplasirana, Italija odigrala za Hrvatsku, BiH u baražu

Selčuk Inan, Foto: Reuters
Ažurirano: 13.10.2015. 20:55h

Italija je odigrala za sebe i Hrvatsku i poremetila računicu Norvežanima na rimskom "Olimpiku". Epilog grupe H je: Italijani su već ranije riješili pitanje oko Eura, a direktno ide i Hrvatska nakon minimalne pobjede na Malti i poraza Norvežana u Italiji.

"Vatrenima" je za trijumf bio dovoljan gol Ivana Perišića, ali su morali da osluškuju vijesti iz Vječnog grada, koje su dugo bile loše - Norvežani su vodili od 23. minuta golom Teteja iz ofsajda.

Rezultatski motiv Italijana nije postojao, ali jeste čisto sportski - Alesandro Florenci u 74. a onda i Gracijano Pele u 82. donijeli su pobjedu "azurima", a Hrvatskoj čekirali kartu za Francusku.

Norveška mora da se zadovolji baražom...

A u baraž će i Bosna i Hercegovina, koja je slavila na Kipru (3:2). Ipak, za prolaz u plej-of joj je, kako se ispostavilo, bio dovoljan i remi na Kipru, jer Belgija nije dozvolila iznenađenje protiv Izraelaca (3:1).

Holandija je izgubila i od Češke i eliminisana je, pa prvi put od 1984. neće igrati u završnici Eura.

A direktan plasman kao najbolja trećeplasirana ekipa izborila je Turska, kojoj je pobjedu protiv Islanda donio Selčuk Inan iz slobodnog udarca u 89. minutu.

Ekipe koje su se plasirale na EP: Francuska (kao domaćin), Island, Češka, Belgija, Vels, Španija, Slovačka, Njemačka, Poljska, Engleska, Švajcarska, Sjeverna Irska, Rumunija, Austrija, Rusija, Italija, Portugal, Albanija, Hrvatska i Turska (kao najbolja trećeplasirana).

Timovi koji idu u baraž za EP: Bosna i Hercegovina, Danska, Mađarska, Norveška, Republika Irska, Slovenija, Švedska, Ukrajina.

Grupa A

Holandija - Češka 2:3 (Huntelar 70, Van Persi 83 - Kaderabek 24, Šural 35, Van Persi (aautogol) 66)

Turska - Island 1:0 (Inan 89)

Letonija - Kazahstan 0:1 (Kuat 65)

Tabela: Češka 22, Island 20, Turska 18, Holandija 13, Kazahstan, Letonija 5.