Kolarov i Ljajić srušili Albaniju u Elbasanu, Sjeverna Irska i Portugal u Francuskoj

Srbija, Foto: Reuters
Ažurirano: 08.10.2015. 20:55h

Iako za Srbiju meč nije imao rezultatski značaj, ali jeste u svakom drugom smislu, "orlovi" su na kraju slavili u Elbasanu protiv Albanije sa 2;0, golovima Kolarova i Ljajića u sudijskoj nadoknadi, u pretposljednjoj utakmici grupe I u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016. godine.

Poslije sedam utakmica Srbija je sada pretposljednja sa četiri boda, a Albanija na trećem mjestu ima 11 bodova, i treba joj pobjeda u posljednjem kolu u gostima protiv Jermenije da bi izborila direktan plasman na EP.

Utakmica u Elbasanu je prošla bez incidenata.

Prije početka utakmice igrači obje ekipe su se zajedno slikali, jedan dio navijača je to pozdravio, a drugi negodovao zbog toga.

Pobjedom protiv Grčke, Sjeverna Irska je prvi put u istoriji obezbijedila plasman na EP.

U Francusku ide i Portugal koji je bio bolji od Danske.

Tok mečeva

90+4. min: Poljska je došla do remija, golom Levandovskog

90+4. min: Nova kontra Srbije, koju je na najbolji način iskoristio Ljajić

90+1. minut: Srbija je povela u Elbasanu, nakon odlične kontre, koju je završio Kolarov.

70. min: Irska je povela protiv Njemačke zahvaljujući golu Šejna Longa.

67. min: Žoel Pohjanpalo je postigao odličan gol za Finsku, nakon odličnog proigravanja Temua Pukija.

66. min: Žoao Mutinjo je donio prednost Portugalu, nakon olične solo akcije.

62. min: Škotska je preokrenula protiv Poljske, a sjajan gol postigao je Stiven Flečer.

59. min: Sjeverna Irska je praktično izborila plasman na Evropsko prvenstvo, pošto pola sata prije kraja vodi 3:0 protiv Grčke. Svoj drugi gol na meču, a treći za domaćina, postigao je Stiven Dejvis.

49. min: Sjeverna Irska je bliže direktnom plasmanu na Evropsko prvenstvo. Oliver Norvud je izveo korner a najviši u skoku je bio Džoš Magenis koji je donio domaćinu prednost od 2:0 protiv Grčke.

Prvo poluvrijeme

45. min: Škotska je poravnala rezultat protiv Poljske, Mat Riči je pogodio sa oko 30 metara!

37. min: Poništen gol Ljajića za Srbiju, jer je Tošić faulirao golmana Albanije Berišu.

35. min: Napadač Sautemptona Stiven Dejvis doveo je u vođstvo Sjevernu Irsku protiv Grčke. Šutirao je unutar šesnaesterca i pogodio donji lijevi ugao.

3. min: Sjajan gol Roberta Levandovskog, koga je proigrao Arkadijuš Milik. Napadač Bajerna je poslao loptu u donji lijevi ugao

Grupa D

Gruzija – Gibraltar 4:0 (kraj)

Vatsadze 30, 45, Okriašvili (penal) 35, Kazaišvili 87.

Irska – Njemačka 1:0

Long 70.

Škotska – Poljska 2:2

Riči 45, Flečer 62 - Levandovski 3, 90+4.

Tabela 1. Njemačka 9 6 1 2 22:8 19 2. Poljska 9 5 3 1 31:9 18 3. Irska 9 5 3 1 18:5 18 4. Škotska 9 3 3 3 16:12 12 5. Gruzija 9 3 0 6 9:14 9 6. Gibraltar 9 0 0 9 2:50 0

11. oktobar: Njemačka – Gruzija, Gibraltar – Škotska, Poljska – Irska

Grupa F

Mađarska – Farska ostrva 2:1

Bode 63, 72 - Jakobsen 11.

Sjeverna Irska – Grčka 3:1 (kraj)

Dejvis 35, 59, Magenis 49 - Aravidis 87.

Rumunija – Finska 1:1

Hoban 90+1 - Pohjanpalo 67.

Tabela 1. Sjeverna Irska 9 6 2 1 15:7 20 2. Rumunija 9 4 5 0 8:2 17 3. Mađarska 9 4 4 1 8:5 16 4. Finska 9 3 2 4 8:9 11 5. Farska ostrva 9 2 0 7 6:14 6 6. Grčka 9 0 3 6 3:11 3

11. oktobar: Farska ostrva – Rumunija, Finska – Sjeverna Irska, Grčka – Mađarska

Grupa I

Albanija – Srbija 0:2

Kolarov 90+1, Ljajić 90+4.

Portugal – Danska 1:0

Mutinjo 66.

Tabela 1. Portugal 7 6 0 1 9:4 18 2. Danska 8 3 3 2 8:5 12 3. Albanija 7 3 2 2 7:5 11 4. Srbija 7 2 1 4 7:11 4 5. Jemenija 7 0 2 5 5:11 2

11. oktobar: Jermenija – Albanija, Srbija – Portugal

Narednih pet dana pada odluka o selekcijama koje će učestvovati na Evropskom prvenstvo 2016. Godine u Francuskoj.

Do sada su poznata četiri sigurna učesnika, Island, Češka, Engleska i Austrija, uz domaćina Francusku, pa će se voditi žestoka borba za preostalih 19 mjesta na EP.

Danas su na programu mečevi u grupama D, F i I. U centru pažnje, ponajmanje zbog fudbalskih razloga, je duel u Elbasanu između Albanije i Srbije, uz neviđene mjere bezbijednosti. Međutim, uprkos velikom obezbjeđenju, juče je kamenovan autobus sa fudbalerima Srbije na putu od aerodroma do hotela u Tirani, polomljeno je staklo na vozilu, ali niko nije povrijeđen.

Prvi meč, u Beogradu, prekinut je zbog drona, koji je letio nad stadionom Partizana noseći mapu takozvane Velike Albanije, što je izazvalo masovnu tuču na terenu. Sud za sportsku arbitražu u Lozani registrovao je meč sa 3:0 u korist Albanije.

Srbija će odlučivati o ishodu grupe, ali ne i o svom. "Orlovi" su glavni adut Danskoj koja ima bod više od trećeplasirane Albanije, ali i utakmicu više, pri tom, gostuje Portugalu. Zbog toga je meč u Elbasanu "Dan D" za ovu grupu.

U grupi D, svjetskom šampionu Njemačkoj fali još bod do plasmana na EURO, a u preostala dva kola ima težak zadatak. “Pancere” očekuje gostovanje Irskoj koju samo pobjeda ostavlja u igri za direktan plasman, a poraz joj ugrožava i poziciju u baražu.

Tu situaciju pokušaće da iskoristi Poljska, koja gostuje Škotskoj, koja bi mogla da profitira, jer u posljednjem kolu gostuje Gibraltaru.

U grupi F, Sjeverna Irska je lider, ali je očekuju teški izazovi u borbi za direktan plasman. Grci su otpisani ali se neće predati, dok Fincima samo pobjede donose baraž. Njihov duel sa Rumunima bi mogao da odredi nekoliko sudbina, prije svega mađarsku, koja na papiru ima najlakši zadatak.