Senzacija u Amsterdamu, Island na korak od EP

59 pregleda 3 komentar(a)
Gilfi Sigurđson, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.09.2015. 20:56h

Nikada u istoriji nisu nastupili na velikom takmičenju, a tri kola prije kraja kvalifikacija za Euro 2016 već mogu polako da pakuju kofere za Francusku - fudbaleri Islanda su usred Amsterdama šokirali Holandiju, slavili sa 1:0 i došli na milimetar od senzacionalnog uspjeha.

Gol koji će se dovijeka vrtjeti na udaljenom ostrvu u Atlantiku je dao Gilfi Sigurđson iz penala u 51. minutu.

Prethodno je Gregori van der Vil srušio Birkira Brajnasona, a Milorad Mažić je odmah pokazao na bijelu tačku.

Srpski arbitar je u 33. minutu prestrogo isključio Bruna Martins Indija nakon udaranja sa Kolbejnom Sigtorsonom.

Islanđani sada imaju 18 bodova iz sedam mečeva i dovoljno im je da u nedjelju savladaju Kazahstan u Rejkjaviku da i teoretski osiguraju plasman na Euro.

„Lale”, pak, čeka pakao - imaju 10 bodova, šest manje od Češke, a jedan više od Turske, kojoj gostuju za tri dana.

Na EP idu po dvije najbolje ekipe iz devet grupa, najuspješniji trećeplasirani, a ostalih osam moraju u baraž. I to bi sada Holanđanima bila premija...

A još jedna mala fudbalska nacija je na pragu nevjerovatnog uspjeha - Garet Bejl je u 82. minutu gostovanja u Nikoziji donio trijumf Velsu nad Kiprom.

„Zmajevi” imaju 17 bodova, tri više od Belgije, a pet od Izraela, koji u nedjelju stiže na u Kardif...

A drugi „zmajevi”, ovi naši iz komšiluka, sve su dalje od drugog velikog takmičenja - selekcija BiH je izgubila od Belgije u Briselu sa 3:1 i sada kasni četiri boda za trećeplasiranim Izraelcima.

Gosti su poveli golom Edina Džeka u 15. minutu, ali su „crveni đavoli” preokrenuli preko Maruana Felainija u 23, Kevina de Brujnea u 44. i Edena Azara u 78. minutu iz penala.

Hrvatska je u Bakuu igrala bez golova sa Azerbejdžanom, na čijoj je klupi Robert Prosinečki.