Katalonci slavili sa 3:1, iako je Juve bio pravi konkurent
63 pregleda 0 komentar(a)
Barselona, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.06.2015. 20:57h

Juventus je odigrao herojski, iznenadio svijet napadačkim stilom kojim se suprostavio Barseloni, ali je to bilo nedovoljno - Katalonci su u Berlinu slavili sa 3:1 i osvojili 5. titulu prvaka Evrope u klupskoj istoriji, a četvrtu u posljednjih devet godina.

Juve je, s druge strane, postao najveći gubitnik Lige (Kupa) šampiona, jer mu je ovo šesti poraz u finalima ovog takmičenja, iako je sve do 68. minuta imao i igru i aktivan rezultat (1:1). Ali, onda je platio kao početnički tim - primio je pogodak iz kontranapada kada je pogodio Luis Suares i tu se utakmica promijenila.

Ivan Rakitić je u 3. minutu otvorio utakmicu na Olimpijskom stadionu, i sve do 20. Barsa je dominirala i već tada mogla da riješi meč da nije bilo sjajnog Đanluiđija Bufona.

Reakcija Juventusa je stigla u nastavku, i to iz prve velike prilike - strijelac je bio Alvaro Morata u 55.

Luis Suares je u 68. vratio prednost Kataloncima, a titulu je potpisao Nejmar u posljednjim sekundama...

Barsa je tako kompletirala "tripletu" nakon što je osvojila i Primeru i Kup kralja, a Mesi da je dao gol bio bi prvi igrač u istoriji ovog takmičenja koji je dao golove u tri različita finala.

Argentinac, koji večeras nije bio na svom nivou, tako je ostao u društvu Kristijana Ronalda, Samuela Etoa i Raula Gonsalesa (po dva).

"Stara dama", s druge strane, nije ponovila uspjeh Intera iz 2010. godine, posljednje italijanske ekipe koja je postala prvak Starog kontinenta.

TOK MEČA

Utakmica je završena, Barsa je osvojila petu titulu prvaka Evrope u istoriji.

90+7. minut - Nejmar je stavio tačku na finale u 2015. godini - 3:1 za Barsu!

Suares izlazi, na terenu je Pedro Rodriges.

Igraće se još 40 sekundi.

90+4. minut - korner za Barsu.

90+2. minut - Teves je šutirao, ali slabo za njemačkog golmana.

90+1. minut - Žeremi Matje mijenja Rakitića.

Igraće se pet minuta sudijske nadoknade.

Pike i Rakitić su otklonili opasnost.

90. minut - korner za Juve nakon odbrane Ter Štegena poslije šuta Markizija.

89. minut - ušao je Kingsli Koman umjesto povrijeđenog Patrisa Evre.

87. minut - Ljorente je sve uradio dobro i lansirao Pereiru u šansu, ali se ovaj spetljao.

Promjena u Juveu - ušao je Fernando Ljorente umjesto Morate.

85. minut - nova šansa za Barsu, sada je neprecizan bio Suares.

82. minut - Rakitić je maestralno prebacio odbranu Juvea i častio zicer Pikea, koji je loše šutirao. Bila je to šansa vrijedna titule.

Umjesto Vidala ušao je Roberto Pereira.

79. minut - Ter Štegen je zaplivao uprazno, a Pogba nakon kornera šutirao preko gola.

Na terenu je Ćavi, izašao je Inijesta.

77. minut - Mesi je šutirao visoko preko gola iz slobodnog udarca.

75. minut - Ter Štegen je kiksao, ali je srećom po njega lopta otišla u korner.

71. minut - Poništen je gol Nejmara, i to opravdano nakon što je pogodio rukom.

68. minut - Barsa opet vodi - 2:1! Mesi je promiješao odbranu, šutirao u Bufona, ali je ovaj poslao loptu pravo na nogu Suaresa. Barsa je uhvatila Juve na prepad - torinski tim je primio gol iz kontranapada.

65. minut - Pogba je probao iz daljine.

63. minut - ovo su trenuci kada odbrana Barse ne zna gdje je. Sada je probao i Teves, ali je slabo šutirao sa ivice kaznenog prostora.

60. minut - Nejmar i Mesi su uništili kontranapad Barse.

Juve je poravnao iz tek trećeg šuta u okvir gola i prve akcije u drugom poluvremenu.

55. minut - 1:1! Maskerano i Alveš su se igrali na svojoj polovini i za to su kažnjeni. Ter Štegen je odbranio šut Tevesa nakon maestralnog igranja petom Markizija, ali se lopta odbila do Alvara Morate koji nije promašio. Utakmica se otvorila.

51. minut - Mesi, Nejmar i Suares su odigrali maestralno dva dupla pasa. Argentinac je šutirao preko gola.

Urugvajac je šutirao, ali je Bufon odbranio.

Suares je otklonio opasnost i lansirao kontranapad.

47. minut - slobodan udarac za Juve. Pike je izbacio loptu u korner.

Enrike i Alegri nisu mijenjali ništa na poluvremenu.

Počeo je drugi dio igre na Olimpijskom stadionu Berlinu.

Kraj prvog poluvremena u kojem je Barsa u prvih 20 minuta bila nezaustavljiva. Ivan Rakitić je u 3. minutu načeo "staru damu", a nakon toga su šanse promašili i Nejmar, Luis Suares, Đordi Alba.

Juve makar nije zakucan na svoju polovinu, traži igru i Alegri je u prvom poluvremenu možda i platio zato što od starta nije krenuo opreznije.

45. minut - Mesi je uradio sve kako treba, ali je onda i bio sebičan, pa je propala šansa za Barsu.

Probao je Markizio na drugoj strani, ali je gađao pravo u Ter Štegena. To je prvi šut u okvir gola Juventusa.

44. minut - Bufon je dao loptu u noge Nejmaru, ali Brazilac to nije kaznio.

Pol Pogba je dobio žuti karton nakon faula nad Mesijem. U toku je 42. minut.

Nova šansa za Barsu i korner.

39. minut - Suares je šutirao pored same stative. Izgledalo je da Bufonu nema spasa.

Ter Štegen i odbrana Barse bez problema drže Juve daleko od kaznenog prostora.

34. minut - korner za Juve.

30. minut - Barsa je smanjila gas, a Juve je daleko od gola protivnika. Barselona kontroliše situaciju.

24. minut - Juve je u napadu. Pokušao je Morata, ali je slabo šutirao.

22. minut - Vidal se ozbiljno kocka sa strpljenjem sudije Čakira, iako ima žuti karton. Čileanac je napravio makar tri faula za isključenje.

20. minut - konačno reakcija Juvea, ali je Maskerano spriječio zicer i poslao loptu u korner.

16. minut - Rakitić je izveo korner, a Đordi Alba šutirao preko gola. Juventus djeluje nemoćno u Berlinu.

13. minut - Đanluiđi Bufon je odbranio nemoguće protiv Danija Alveša. Kakva dominacija Barse!

13. minut - Lionel Mesi je majstorski centrirao ka Luisu Suaresu, ali je ovaj bio kratak u šansi.

9. minut - Barsa je opet u šansi, ali je Nejmar promašio sa 18 metara.

8. minut - kontranapad Juventusa nije iskoristio Arturo Vidal, šutirao je preko gola.

4. minut - 0:1! Barsa je prvi napad krunisala golom. Pogodio je Ivan Rakitić nakon maestralne igre Nejmara i Andresa Inijeste. Katalonci nisu mogli da zamisle bolji start utakmice. Ovaj gol Hrvata je najbrži koji je Barsa postigla ikada u Ligi (Kupu) šampiona.

Juve je imao i prvi korner. Barsa se odbranila.

Prvi je zaprijetio Juventus već u prvom minutu. Teves je šutirao preko gola.

Utakmica je počela.

Nakon tri godine posta Barselona je opet u finalu Lige šampiona, Juventus na okršaj za evropsku titulu čeka već 12 godina.

Katalonci u Berlinu igraju za ukupno 5. pehar u ovom takmičenju (četvrtu od 2006. godine), Juve ima dvije, a posljednju je osvojio prije 19 godina.

"Stara dama" je uz Bajern i Benfiku ekipa koja je najviše puta gubila u finalima - čak pet puta.

Barsa je, s druge strane, posljednji put u duelu za trofej izgubila 1994. kada je Milan u Atini slavio sa čak 4:0 (jedan gol je tada postigao Dejan Savićević).

Lionel Mesi će ako večeras bude strijelac postati jedini igrač u istoriji koji je u tri različita finala pogađao mrežu. Do sada je to uradio u finalima protiv Mančester junajteda 2009. i 2011. godine.

Masimilijano Alegri je u odsustvu povrijeđenog Đorđa Kjelinija morao da rizikuje i šansu pruži nedovoljno oporavljenom Andrei Barzaljiju.

Napad predvodi tandem Karlos Teves - Alvaro Morata.

Na drugoj strani, Luis Enrike je Italijanima suprotstavio tim za koji se danima i vjerovalo da će zaigrati.

Konačni sastavi

Juventus (4-4-2): Bufon - Lihtštajner, Bonući, Barzalji, Evra - Pogba, Pirlo, Markizio, Vidal - Teves - Morata.

Barselona (4-3-3): Ter Štegen - Dani Alveš, Maskerano, Pike, Alba - Rakitić, Buskets, Inijesta - Nejmar, Suares, Mesi.