Arsenal deklasirao Aston Vilu i odbranio FA kup

Londonski tim postao najtrofejniji u ovom takmičenju sa 11 pehara
Arsenal, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.05.2015. 18:34h

Arsenal je postao najtrofejniji tim u FA kupu, nakon što je u velikom stilu odbranio pehar u ovom takmičenju i učinio da sezona bude pozitivna.

"Tobdžije" su u finalu na "Vembliju" savladale Aston Vilu sa 4:0 i osvojile 12. trofej u najstarijem takmičenju na svijetu, a šesti u eri Arsena Vengera.

Francuski menadžer je stao uz rame Džordžu Grejemu, bivšem treneru Aston Vile, koji je šest puta slavio.

Arsenal je u londonskom hramu fudbala dominirao od prvog minuta, ali je tek u 40. minutu poveo i to pogotkom Tea Volkota.

Ispostavilo se da "vilenjaci" nakon toga više nisu znali kako da pariraju favoritu, pa je već u 50. Aleksis Sančes projektilom sa preko 20 metara najavio da pehar neće mijenjati vlasnika.

Poslije drugog gola je bilo pitanje samo koliko će Arsenal biti zainteresovan da ide naprijed, a kasnije su se upisali Per Mertezaker u 62. minutu nakon kornera Santija Kasorle i Olivije Žiru u posljednjim sekundama meča.

Pobjedi Arsenala obradovao se i Sautempton - "sveci" će zahvaljujući tome što Aston Vila nije osvojila trofej zaigrati u kvalifikacijama za Ligu Evrope.