Otkud sad hapšenja u FIFA: Vrana vrani oči ne kopa

„Tako izgleda životna stvarnost onih koji vuku konce u FIFA: izolovan luksuzni život između VIP-lože, prve klase u avionu i hotelskih lobija, a sve pod izgovorom da se tu radi o fudbalu"
59 pregleda 1 komentar(a)
Sep Blater, Foto: Reuters
Sep Blater, Foto: Reuters
Ažurirano: 27.05.2015. 10:47h

Šest visokih funkcionera uhapšeno je pred kongres Svetske fudbalske federacije (FIFA) u Cirihu i to prema optužbi iz Sjedinjenih Država. Tužilaštvo iz Njujorka vodi istragu protiv njih zbog sumnje da su od ranih devedesetih do danas uzimali mito u zamjenu za razne usluge.

Hapšenja bliskih saradnika stižu u nevrijeme za fudbalskog patrona Sepa Blatera koji se nada da će u petak (29.5.) biti izabran na još jedan mandat kao šef FIFA. Nakon što su se brojni kandidati povukli, jedini Blaterov takmac u trci je jordanski princ Ali bin al Husein, koji praktično nema šanse da pobijedi 79-godišnjeg Švajcarca. U prvim reakcijama njemački mediji se pitaju da li će istrage protiv korupcije konačno zahvatiti i Blatera ili će se zadržati na njegovim marionetama iz Izvršnog komiteta.

List Velt na svom portalu podsjeća da američki FBI godinama istražuje korupciju u FIFA. Jedan od sumnjivih – bivši šef američkog saveza Čak Blejzer – navodno je pristao da sarađuje sa policijom i ozvučen razgovarao sa kolegama iz FIFA tokom Olimpijskih igara u Londonu 2012. Istražuje se i dodjela Svetskog prvenstva 2022. Kataru, a postoje ozbiljne optužbe da su pojedini funkcioneri sa pravom glasa dobili milionske sume da bi glasali za Katar.

Nedavno je Blater demantovao da već duže vrijeme izbjegava putovanja u SAD jer se plaši hapšenja. Handelsblat piše da nije preostalo mnogo članova „skandaloznog gremija“ koji je 2010. dodijelio svjetska prvenstva Kataru i Rusiji. „Odavno Izvršni komitet nije bio ovako heterogen. Ne sede više tamo samo slijepi Blaterovi sljedbenici. Slijede uzbudljiva vremena.“

Kako na svom portalu prenosi nedjeljnik Cajt, švajcarska kantonalna policija saslušaće osumnjičene još danas. Oni bi odmah mogli da budu poslati u Ameriku, ukoliko su sa tim saglasni. U suprotnom, SAD bi morale da podnesu formalni zahtjev za izručenjem.

Švajcarsko pravosuđe je saopštilo da su konkretne sumnje da su pojedini sportski mediji i marketinške agencije isplatili više od sto miliona dolara delegatima FIFA i funkcionerima njenih organizacija kako bi obezbjedili prava na reklame i televizijske prenose turnira FIFA u Sjedinjenim Državama i Latinskoj Americi.

Luksemburger vort – list koji ima i njemačko izdanje – već je objavio i komentar o hapšenjima: „Vrana vrani oči ne kopa. To je moto prema kojem već godinama, ako ne i decenijama, funkcioniše Blaterov sistem. Upravo na to ciljaju spektakularna hapšenja iz Ciriha, iako za sada nije neposredno pogođen teflonski Sep, kao nazivaju nedodirljivog bosa FIFA. Mora da je bio šok za funkcionere kada je policija u zoru upala u njihov hotel sa pet zvjezdica. Jer ništa njima ne smeta koliko udar naporodičnu harmoniju, u koju se Blater u svakoj prilici kune“, piše luskemburški list u uvodu teksta i nastavlja:

„Tako izgleda životna stvarnost onih koji vuku konce u FIFA: izolovan luksuzni život između VIP-lože, prve klase u avionu i hotelskih lobija, a sve pod izgovorom da se tu radi o fudbalu. For the good of the Game (Za dobrobit igre), taj slogan FIFA djeluje kao otvoreno izrugivanje kada se zna da funkcioneri iz najsiromašnijih zemalja svijeta nastupaju kao dive sa diplomatskim statusom. Djeluju po sistemu spojenih sudova, u kojem svako svakog podržava, sve dok ponaosob izvlači ličnu korist. […] Teško da će i ova hapšenja spriječiti da Blater u petak bude potvrđen kao šef FIFA. Iako mu ruka pravde prilazi sve bliže, Blaterov sistem radi kao podmazan.“

Bonus video: