Česi kao Slovaci - četiri od četiri, remi Italije i Hrvatske

Maksimalan učinak, doduše iz tri meča, ima i Izrael, koji je razbio Bosnu i Hercegovinu (3:0), što bi mogao da bude oproštaj Safeta Sušića od klupe "zmajeva".
Ažurirano: 16.11.2014. 22:05h

Osim Engleske, nakon prva četiri kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo nijedan velikan nema sve četiri pobjede, već samo još nekadašnji zemljaci - Česi i Slovaci.

Uspjeh Slovačke, koja je četvrti trijumf upisala sinoć u Makedoniji, ponovili su i Česi, koji su u duelu neporaženih timocva savladali Island (2:1).

"Ribari" su u Plzenju poveli golom Ragnara Sigurđsona u 9. minutu, ali je u nadoknadi 1. poluvremena izjednačio Pavel Kaderabek.

Češka je do tri boda stigla na bizaran način - Jaroslav Plašil je pokušao da centrira, a lopta je kao u karambolu udarila Jon-Dađija Bođvarsona i golmana Hanesa Haldorsona i završila u mreži.

Šansu da upišu četvrtu pobjedu su imali i Italija i Hrvatska u međusobnom meču u Milanu, ali je rezultat bio 1:1.

"Azuri" su poveli golom Antonija Kandreve u 11. minutu, a već u 15. je izjednačio Ivan Perišić. Apsolutnu krivicu za taj gol snosi Đanluiđi Bufon, kojem je lopta prošla kroz ruke.

Utakmica na "San Siru" je bila prekinuta 10-ak minuta zbog bakljade hrvatskih navijača, koji su pjevali dobro poznate nacionalističke pjesme i uzvikivali "Za dom spremni". Kazna je neminovna...

Gus Hidink je rekao da će otići ukoliko Holandija ne pobijedi Letoniju, a iskusni trenerski vuk je znao da je to nemoguće.

"Lale" su na "Amsterdam areni" ubacile u "šestu brzinu" i sa po dva pogotka Arjena Robena i Klas-Jana Huntelara, te po jednim Robina van Persija i Džefrija Brume stigle do druge pobjede u grupi A, u kojoj imaju poraze od Češke i Islanda.

U njihovom komšiluku, Vels se branio 97 minuta i sa 0:0 protiv Belgije ostao na vrhu grupe B sa osam bodova.

"Crveni đavoli" su tek četvrti, pošto im je ovo bio drugi remi (prvi sa BiH), uz pobjedu nad Andorom.

Kipar se poigravao sa Andorom 5:0, dok je Norveška slavila u Bakuu protiv Azerbejdžana golom Havarda Nordtvajta, veziste Borusije Menhengladbah..