Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo

Njemci bolji od Škota, Albanija šokirala Portugal!

Albanci šokirali "selesao" u Aveiru, a Njemce spasao dvostruki strijelac Tomas Miler
2 komentar(a)
Albanija, Foto: Reuters
Albanija, Foto: Reuters
Ažurirano: 17.02.2019. 14:58h

Svjetski šampion je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Francuskoj otvorio pobjedom nad Škotskom (2:1), ali udarna vijest stiže iz portugalskog Aveira - "selesao" je izgubio od Albanije sa 1:0, što mu je prvi domaći poraz u kvalifikacijama za Euro još od 1998. godine (tada je bila bolja Rumunija).

Ali, to je Portugal, kada nema Kristijana Ronalda (nije igrao zbog povrede), sve je moguće, pa da slavi i Albanija, koja se branila 90 minuta i dočekala da u 52. minutu preko napadača praške Sparte Bekima Balaja iz prekrasnog voleja dođe do džek-pota.

Uzalud je Portugal napadao i stvorio nekoliko šansi nakon pogotka Albanaca - ostalo je 0:1, uz negodovanje navijača i smrknutu facu selektora Paula Benta...

Njemci su imali problema u Dortmundu protiv Škota, ali ih je spasao Tomas Miler, koji je pogađao u 18. i 70. minutu.

Međutim, opet se povrijedio Marko Rojs, i po prvim prognozama reklo bi se da je i ovog puta u pitanju teža povreda...

Poljska je uz četiri gola Roberta Levandovskog torpedovala Gibraltar (7:0), dok je Rumunija preko Ćiprijana Marike iz penala osvojila tri boda u Pireju protiv Grka...

Golovima Pjera Hojbjerga i Markusa Kalenberga Danska je preokrenula i pobijedila Jermeniju u prvom meču grupe I kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Na "Parkenu" je bilo 2:1 za domaćina, iako su Jermeni vodili od 50. minuta kada je pogodio napadač Borusije iz Dortmunda Henrih Mhitarjan.

U grupi F, podvig je napravila Sjeverna Irska koja je slavila u Budimpešti - Mađarska je pala sa 2:1, i to u finišu kada su preokret potpisali Najal Mekgin i Kajl Laferti u 81. i 88. minutu.

Republika Irska je savladala Gruziju u gostima (2:1), a oba gola za četu Martina O'Nila dao je Ejdan Mekgidi.

Rezultati - grupa D: Gruzija - Republika Irska 1:2 (Okrijašvili 38 - Mekgidi 24, 90), Njemačka Škotska 2:1 (Miler 18, 70 - Anija 66), Gibraltar - Poljska 0:7 (Grosicki 11, 48, Levandovski 50, 53, 86, 90+2, Šukala 58).

Grupa F: Mađarska - Sjeverna Irska 1:2 (Priškin 75 - Mekgin 81, Laferti 88), Farska Ostrva - Finska 1:3 (Holst 41 - Riski 53, 78, Jeremenko 82), Grčka - Rumunija 0:1 (Marika (penal) 10).

Grupa I: Danska - Jermenija 2:1 (Hojbjerg 65, Kalenberg 80 - Mhitarjan 50), Portugal - Albanija 0:1 (Balaj 52).

Ponedjeljak - grupa C: Luksemburg - Bjelorusija (20.45), Španija - Makedonija (20.45), Ukrajina - Slovačka (20.45).

Grupa E: Estonija - Slovenija (20.45), San Marino - Litvanija (20.45), Švajcarska - Engleska (20.45), Grupa G: Rusija - Lihtenštahn (18.00), Austrija - Švedska (20.45), Crna Gora - Moldavija (20.45).

Utorak - grupa A: Kazahstan - Letonija (18.00), Češka - Holandija (20.45), Island - Turska (20.45). Grupa B: Andora - Vels (20.45), Bosna i Hercegovina - Kipar (20.45), Izrael - Belgija (20.45).

Grupa H: Azerbejdžan - Bugarska (18.00), Hrvatska - Malta (20.45), Norveška - Italija (20.45).