Benfika i Sevilja napadaju trofej Lige Evrope

Finale Lige Evrope izmedu Benfike i Sevilje igraće se sjutra u Torinu na stadionu Juventus arena od 20.45 časova
Ažurirano: 13.05.2014. 14:52h

Fudbaleri portugalske Benfike i španske Sevilje odigraće sjutra u Torinu finalnu utakmicu Lige Evrope.

Benfiki je ovo drugo uzastopno finale Lige Evrope, poslije prošlogodišnjeg poraza od Čelzija.

"Orlovi" iz Portugala će imati priliku da prvi put nakon 1962. godine osvoje neki evropski trofej i prekinu "kletvu" nekadašnjeg trenera Bele Gutmana.

Mađarski trener je tada poslije osvajanja Kupa šampiona tražio povećanje plate, uprava ga je odbila, a Gutman je tada kazao da Benfika zbog toga u narednih 100 godina neće osvojiti titulu evropskog prvaka.

Benfika je od tada izgubila sedam puta u finalima, dva puta u Ligi Evrope i čak pet puta u Kupu šampiona.

Lisabonski tim je učešće u ovogodišnjem izdanju Lige Evrope započeo u šesnaestini finala i još uvijek nije poražen.

Trener Benfike Žorž Žežuš rekao je da nijedna ekipa u finalu nema prednost.

"Nijedna ekipa u finalima nije favorit. Šanse su pola - pola. Tokom sezone morate da budete mnogo dobri da dosegnete do finala. Mi poštujemo ekipu Sevilje... Oni su dobar tim i ne samo to, rade veoma naporno. Imaju sjajnu odbranu i obožavam da ih gledam", rekao je Žežus.

Benfika je ove sezone već osvojila šampionsku titulu u Portugalu i nacionalni Liga kup, a pored toga očekuje ih i finale portugalskog kupa.

Sevilja i Benfika su do sada odigrale dva međusobna meča u evropskim takmičenjima.

U sezoni 1957/58 u preliminarnoj fazi Kupa šampiona, Sevilja je kod kuće slavila sa 3:1, a u revanšu u Lisabonu su odigrali meč bez golova.

Sevilja je svoj treći, ujedno i posljednji evropski trofej osvojila 2007. godine i to baš Kup UEFA.

"Nije bilo lako vratiti se protiv Betisa, pa onda protiv Porta i na kraju u duelu sa Valensijom u posljednjem minutu. To pokazuje da imamo sjajan timskih duh i da uvijek pružamo maksimum. Znamo da možemo da napredujemo, ali smo do sada napravili sjajan posao", rekao je kapiten fudbalera Sevilje Ivan Rakitić.

Ekipa iz Andaluzije je pohod ka finalu Lige Evrope počela avgusta prošle godine protiv podgoričke Mladosti.