Lotar Mateus otkrio: Partizan je igrao namještene mečeve!

On je otkrio da je odigrao bar jednu utakmicu tog tipa, ali se posebno osvrnuo na duele „crno-bijelih“ i Rada, posebno onaj iz 2003. godine, kada su „građevinari“ slavili sa 1:0
6 komentar(a)
Mateus, Foto: Savo Prelević
Mateus, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 10.03.2014. 11:07h

Slavni njemački fudbaler Lotar Mateus u svojoj autobiografiji „Sve ili ništa“, pisao je o tome kako je Partizan igrao namještene utakmice u vrijeme kada je on bio trener kluba iz Humske!

On je otkrio da je odigrao bar jednu utakmicu tog tipa, ali se posebno osvrnuo na duele „crno-bijelih“ i Rada, posebno onaj iz 2003. godine, kada su „građevinari“ slavili sa 1:0 u meču 28. kola.

Tim sa Banjice se tada borio za opstanak, dok je Partizan imao ogromnu bodovnu razliku u odnosu na Crvenu zvezdu.

„Na povratku u svlačionicu, trener golmana mi je ispričao da su opklade za ovu igru obustavljene dva sata prIJe početka jer su ljudi nešto namirisali u vezi s njom. Bio sam zapanjen“.

„Kada sam ušao u svlačionicu, većina igrača se već istuširala i bila spremna za povratak kući. Ja sam jednog od njih, u koga sam imao poverenje, zadržao u svlačionici“.

„I kada su ostali izašli, upitao sam ga: 'Možeš li mi objasniti šta se danas stvarno dogodilo? Ispričaj mi. 'I on mi je objasnio: 'Prije dvije godine, kad smo s njima igrali, trebali su nam bodovi da postanemo prvaci zemlje. Njima ta utakmica nije bila važna, pa su nas pustili da pobijedimo'“.

„Sad se nalaze pred ispadanjem iz lige, pa su im ti bodovi potrebni. Danas smo im se revanširali i na poklon uzvratili poklonom. Bila je to prijateljska usluga, napravljena uz prećutni dogovor obje strane'“.

„Rekao sam mu uz određenu dozu sarkazma: 'Znaš šta, sljedeći put mi recite kad treba da izgubimo. Onda se neću toliko uzbuđivati i rizikovati da dobijem infarkt'“, naveo je Mateus, a prenosi list ALO.

Legendarni Njemac je potom pisao i o dilu „građevinara“ i „crno-bijelih“. U svom djelu je pisao i o tome kako je odgledao utakmicu istih rivala 28. aprila 2001. godine, na kojoj je Partizan preokrenuo od 0:1 na 2:1. I tu su, prema tvrdnjama Mateusa, dva kluba počela da se dogovaraju o prepuštanju bodova.

„U meni se probudila radoznalost. Taj igrač mi je rekao na kojoj utakmici je počela ta stvar s poklonima. Uzeo sam kasetu na kojoj je snimljena, stavio je u video-rekorder i odgledao meč od početka do kraja“.

„Vidio sam da je Partizan do osam minuta prije kraja gubio s golom razlike i da je na terenu imao samo devet igrača. Uprkos brojčanoj prednosti protivnika, Partizan je u posljednjem minutu uspio da postigne dva gola i preokrene meč u svoju korist“.

„Odlučujući gol je postigao centarfor, koji je sam prošao pored šest odbrambenih igrača. Tada mi je je postalo jasno i zašto smo kasnije izgubili onaj drugi meč“.

On je zatim dodao da je siguran da srpski klubovi igraju po sistemu „tri za tri“, koji je do detalja opisao u svojoj autobiografiji.

„To je Srbija. Vjerujem da u mnogim zemljama postoje takve vrste dogovora. Nemam to crno na bijelo, ali za Srbiju sam siguran. Ti dobiješ utakmicu na svom terenu, ja dobijem na svom. I tako svako ima po tri boda“.

„Kada se ovakvi dogovori naprave sa šest-sedam klubova koji nemaju ambiciju da postanu prvaci, već žele samo da ostanu u Prvoj ligi da bi dobili novac od reklama, onda se može prikupiti i 21 bod“.

„Danas ja tebi dajem komad hleba, jer ti nemaš. Sjutra ti meni, kad ogladnim, vratiš taj komad. Bolje vrabac u ruci nego golub na grani“, tvrdi Mateus.

Slučajnost ili ne, ali narednog vikenda se igra okršaj upravo između ova dva rivala.

Bonus video: