Gana i Alžir na Mundijalu

Gana, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 19.11.2013. 21:11h

U Kairu senzacije nije bilo, Egipat nije mogao da se vrati nakon debakla od 6:1 iz prve utakmice protiv Gane.

Na kraju, Egipćani su dobili samo utješnu nagradu - pobijedili su rezultatom 2:1 u revanšu i poželjeli „crnim zvijezdama” srećan put u Brazil.

Domaćin je vodio sa 2:0 (strijelci Amr Zaki u 25. i Žedo u 84, a jedini pogodak za goste dala je i najveća zvijezda reprezentacije Kevin-Prins Boateng minut prije kraja.

Gana će treći put utastopno (ujedno i ukupno treći u istoriji) igrati na Mundijalu.

Prije tri godine u Južnoj Africi je zaustavljena u osmini finala, i to kada je Urugvaj pobijedio nakon penala.

U Brazil ide i Alžir, koji s klupe predvodi Vahid Halilhodžić. Alžirci su kod kuće pobijedili Burkinu Faso sa 1:0 i anulirali minus prve utakmice (3:2).

Jedini gol u Blidi dao je bivši igrač Glazgov Rendžersa Mađid Bugera u 49. minutu i tako uništio san Burkine Faso da može prvi put u istoriji na Mundijal.

Reprezentativci Gane i Alžira su se tako pridružili Nigeriji, Obali Slonovače i Kamerunu koji su proteklog vikenda obezbijedili plasman na Svjetsko prvenstvo.