Nigerija i Obala Slonovače izborile Mundijal

Nigerija je izborila učešće na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, pošto je danas na domaćem terenu u Kalabaru, u revanš utakmici baraža, savladala Etiopiju 2:0.
1 komentar(a)
Nigerija - Etiopija, Foto: Beta AP
Ažurirano: 16.11.2013. 22:28h

Obala Slonovače i Nigerija su prve afričke reprezentacije koje su izborile plasman na Svjetsko prvenstvo nakon što su u revanšima priveli posao kraju protiv Senegala i Etiopije.

Za Nigeriju protiv Etiopije su strijelci bili Viktor Mozes u 20. iz penala i Obina u 82. minutu, a prvi meč u Adis Abebi prošlog mjeseca "super orlovi" su slavili sa 2:1.

Nigerija će sljedeće godine u Brazilu peti put biti učesnik Svjetskog prvenstva, četvrti na posljednjih pet planetarnih smotri.

A "slonovi" su u Kazablanki u Maroku (gdje je Senegal domaćin zbog suspenzije) naizgled držali sve pod kontrolom, ali je u 77. minutu Musa Sou donio prednost Senegalcima i ugrozio trijumf protivnika iz prve utakmice (3:1).

Senegal je tada krenuo na sve ili ništa, tražio je gol koji bi ga odveo u Brazil, ali je sve nade formalnog domaćina ugasio Salomon Kalu pogotkom u 94. minutu.

Obali Slonovače je ovo treći uzastopni plasman na Mundijal, ali Didije Drogba i družina svakako imaju mnogo veće ambicije nego što je bio slučaj u Njemačkoj 2006. i Južnoj Africi četiri godine kasnije kada nisu prošli grupu.

Afrika će dati još tri putnika u Brazil. Sjutra se igra duel Kameruna i Tunisa (prva utakmica završena bez golova, dok se u utorak sastaju Alžir - Burkina Faso (prvi meč 2:3) i Egipat - Gana (1:6).

"Slonovi" su u Kazablanki u Maroku (gdje je Senegal domaćin zbog suspenzije) naizgled držali sve pod kontrolom, ali je u 77. minutu Musa Sou donio prednost Senegalcima i ugrozio trijumf protivnika iz prve utakmice (3:1).