Sedmo finale na „Vembliju” za pola vijeka

Hram britanskog fudbala bio je najtaličniji za Barselonu, koja je baš u Londonu osvojila svoj prvi pehar 1992. godine protiv Sampdorije, a četvrti 2011. u duelu sa Mančester junajtedom
6 komentar(a)
Ažurirano: 25.05.2013. 02:44h

Na „Vembliju” je odigrano najviše mečeva za titulu prvaka Evrope - pet finala Kupa šampiona na starom stadionu, a na novom jedan meč odluke u Ligi šampiona.

Hram britanskog fudbala bio je najtaličniji za Barselonu, koja je baš u Londonu osvojila svoj prvi pehar 1992. godine protiv Sampdorije, a četvrti prije 24 mjeseca u duelu sa Mančester junajtedom.

S druge strane, prokletstvo Benfike je počelo baš tu - Euzebio i drugovi su 1963. poraženi od Milana, a pet godina kasnije od Mančester junajteda.

Nakon Vemblija, domaćin najviše finalnih mečeva je bio „Hejsel” u Briselu - 1958, 1966, 1974. (dva meča) i 1985. godine, kada se dogodila velika tragedija na meču Liverpul - Juventus.

Treći na listi stadiona sa najviše finala je „Ernst Hapel” u Beču sa četiri (1964, 1987, 1990. i 1995).

MILAN - BENFIKA 2:1 (22. MAJ 1963)

Milan je pred 45.000 gledalaca postao prvi italijanski klub koji je postao prvak Evrope i spriječio Benfiku, šampiona iz 1961. i 1962, da ostvari het-trik.

Euzebio, koji je postigao dva gola u pobjedi nad Real Madridom u Amsterdamu godinu ranije (5:3), doveo je „orlove” u vođstvo u 18. minutu, ali je Milan odgovorio sa dva gola Žozea Altafinija u drugom poluvremenu za prvi od sedam pehara.

MANČESTER JUNAJTED - BENFIKA 4:1, NAKON PRODUŽETAKA (29. MAJ 1968)

Drugo finale na „Vembliju” i drugi poraz Benfike, a Mančester junajted je postao prvi engleski klub koji je popeo na krov Starog kontinenta.

U emotivnoj noći, 10 godina nakon nesreće njegovih „beba” u Minhenu, menadžer Mat Bezbi je vodio Junajted do pobjede.

Dva gola je postigao čovjek koji je preživio pad aviona u Njemačkoj Bobi Čarlton, a po jedan Brajan Kid na svoj 19. rođendan i fudbalski beoma Džordž Best nakon izvanredne solo minijature.

„Đavoli” su poveli preko Čarltona na početku nastavka, a Žaime Grasa je izborio produžetak u 81. minutu. Euzebio je imao veliku šansu u 86. minutu, bio je sam ispred golmana Aleksa Stepnija, ali je šutirao pravo u njega.

AJAKS - PANATINAIKOS 2:0 (2. JUN 1971)

Ajaks je osvojio prvi od tri vezana pehara, i to dvije godine nakon što je u Madridu poražen od Milana sa 4:1. „Kopljanici”, koje je vodio Rinus Mihels, nadigrali su Panatinaikos Ferenca Puškaša, jedini grčki tim koji je stigao do finala.

Dik van Dajk je postigao gol već u 5. minutu, ali se pobjednik nije znao do 87. kada je Ari Han srećno krunisao odličnu akciju Johana Krojfa.

LIVERPUL - BRIŽ 1:0 (10. MAJ 1978)

Liverpul je branio titulu i kao u finalu UEFA kupa 1976. savladao Briž sa 1:0. Pogodak Kenija Dalgliša u 66. minutu, nakon pasa Grema Sunesa, riješio je sve.

Briž je do danas jedini belgijski klub koji je igrao finale.

BARSELONA - SAMPDORIJA 1:0, NAKON PRODUŽETAKA (20. MAJ, 1992)

Djeluje nestvarno nakon svih uspjeha u posljednje vrijeme, ali Barselona je svoju prvu titulu prvaka Evrope osvojila 1992. i postala prva španska ekipa koja je to uradila u 26 godina, nakon trijumfa Real Madrida 1966. nad Partizanom (2:1).

Predvođeni sa klupe Krojfom, Katalonci su do pobjede stigli fenomenalnim udarcem Ronalda Kumana sa 25 metara. Golman Sampdorije Đanluka Paljuka se uzalud bacao...

BARSELONA - MANČESTER J. 3:1 (28. MAJ 2011)

Barsa je treći put postala šampion u šest godina, a četvrti put u klupskoj istoriji. Tada je igrala možda i najbolji fudbal svih vremena, uz briljantnu taktiku Pepa Gvardiole, koji je igrao za „blaugranu” finale 1992. na „Vembliju”.

Pedro je doveo Barsu u vođstvo, Vejn Runi je izjednačio, ali su Lionel Mesi i David Vilja donijeli pehar.

Legendarni ser Aleks Ferguson je nakon meča rekao da je ta Barselona najbolji tim sa kojim se ikada sastao.