ODBROJAVANJE DO EURA

Pregled i sastavi reprezentacija u Grupi B

Grupa B proglašena je "grupom smrti" Evropskog prvenstva. Čine je Holandija, Njemačka, Portugal i Danska
71 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 05.06.2012. 12:28h

Pregled i sastavi fudbalskih reprezentacija koje će od 8. juna do 1. jula učestvovati u Grupi B na Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini:

HOLANDIJA

Protivnici: Danska, 9. juna; NJemačka, 13; Portugal, 17.

Kvalifikacije: pobjednik Grupe E.

Učinak na EP 2008: četvrtfinale.

Najbolji rezultat na EP: šampion (1988).

Plasman na FIFA rang listi: 4.

Selektor: Bert van Marvijk (Holandija).

Sastav

Golmani: Marten Stekelenburg (Roma), Mihel Vorm (Svonsi), Tim Krul (Njukasl).

Odbrana: Gregori Van Der Vil (Ajaks), Džon Heitinga (Everton), Joris Matejsen (Malaga), Vilfred Bauma, Jetro Vilems (PSV), Ron Vlar (Fejenord), Halid Bularuz (Štutgart);

Sredina: Mark Van Bomel, Kevin Strotman (PSV), Najdžel De Jong(Mančester siti), Vesli Snajder (Inter), Arjen Roben (Bajern Minhen), Stejn Skars (Sporting Lisabon), Ibrahim Afelaj (Barselona), Rafael van der Vart (Totenhem);

Napad: Dirk Kajt (Fenerbahče), Klas-Jan Huntelar (Šalke), Robin Van Persi (Arsenal), Luk de Jong (Tvente), Lusijano Narsing (Herenven).

DANSKA

Protivnici: Holandija, 9. juna; Portugal, 13; Nemačka, 17.

Kvalifikacije: pobjednik Grupe H.

Učinank na EP 2008: nisu se kvalifikovali.

Najbolji rezultat na EP: šampion (1992).

Plasman na FIFA rang listi: 10.

Selektor: Morten Olsen (Danska).

Sastav

Golmani: Stefan Andersen (Evijan), Anders Lindergord

(Mančester junajted), Kasper Šmajhel (Lester);

Odbrana: Simon Kjer (Roma), Danijel Ager (Liverpul), Simon Poulsen (AZ Alkmar), Lars Jakobsen (Kopenhagen), Andreas Bjeland, Jores Okore (Nordsjeland), Danijel Vas (Evijan);

Sredina: Kristijan Poulsen, Tomas Kalenberg (Evijan), Vilijam Kvist (Štutgart), Kristijan Eriksen, Lase Šene (Ajaks), Mikael Krin-Deli (Brondbi), Mikael Silberbauer (Jang bojs), Jakob Poulsen (Midtjiland), Niki Zimiling (Klub Briž);

Napad

Denis Romedal (Brondbi), Niklas Bendtner (Arsenal), Niklas

Pedersen (Groningen), Tobijas Mikelsen (Nordsjeland).

NJEMAČKA

Protivnici: Portugal, 9. juna; Holandija, 13; Danska, 17.

Kvalifikacije: pobjednik Grupe A.

Učinak na EP 2008: drugo mjesto.

Najbolji rezultat na EP: šampion (1972. i 1980. kao Zapadna Njemačka i

1996).

Plasman na FIFA rang listi: 2.

Selektor: Joakim Lev (Nemačka).

Sastav

Golmani: Manuel Nojer (Bajern Minhen), Tim Vize (Verder

Bremen), Ron-Robert Ciler (Hanover);

Odbrana: Marsel Šmelcer, Mats Humels (Borusija Dortmund), Benedikt Hevedes (Šalke), Per Mertezaker (Arsenal), Holger Badštuber, Filip Lam, Džerom Boateng (Bajern Minhen);

Sredina: Ilkaj Gundogan, Mario Gece, Marko Rojs (Borusija Dortmund), Toni Kros, Tomas Miler, Bastijan Švajnštajger (Bajern Minhen), Lukas Podolski (Arsenal), Andre Širle, Lars Bender (Bajer Leverkuzen), Mesut Ozil, Sami Kedira (Real Madrid);

Napad: Miroslav Kloze (Lacio), Mario Gomes (Bajern Minhen).

PORTUGAL

Protivnici: Njemačka, 9. juna; Danska, 13; Holandija 17.

Kvalifikacije: drugi u Grupi H, baraž sa Bosnom i

Hercegovinom (0:0, 6:2).

Učinak na EP 2008: četvrtfinale.

Najbolji rezultat na EP: drugo mjesto (2004).

Plasman na FIFA rang listi: 5.

Selektor: Paulo Bento (Portugal).

Sastav

Golmani: Eduardo (Benfika), Rui Patrisio (Sporting Lisabon), Beto (Porto);

Odbrana: Bruno Alveš (Zenit), Pepe, Fabio Koentrao (Real Madrid), Žoao Pereira, Rikardo Košta (Valensija), Rolando, Migel Lopes (Porto).

Sredina: Migel Veloso (Đenova), Ugo Vijana, Kuštodio (Braga), Žoao Mutinjo (Porto), Rikardo Kvarežma (Bešiktaš), Ruben Mikael (Atletiko Madrid), Raul Meireleš (Čelsi), Nani (Mančester junajted);

Napad: Kristijano Ronaldo (Real Madrid), Ugo Almeida (Bešiktaš), Nelson Oliveira (Benfika), Silvestre Varela (Porto), Elder Poštiga (Saragosa).

Galerija