Šalkeov uspjeh za sva vremena

Nakon nevjerovatnih rezultata tima iz Gelzenkirhena, jedna stvar je jasna - ni Mančester junajtedu u polufinalu Lige šampiona neće biti lako
Šalke, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 14.04.2011. 12:46h

Tri tima su neočekivano stigla do četvrtfinala Lige šampiona - Šalke, Totenhem i Šahtjor.

Odiseju su nastavili samo Njemci, koji su po specijalizovanom fudbalskom sajtu goal.com napravili jedno od najvećih iznenađenja u istoriji evropskih takmičenja.

Goal.com je napravio listu najvećih senzacija u posljednjih 50 godina.

Dandi, 1962/1963, poražen u polufinalu Kupa šampiona od Milana

Klub koji je trenutno škotski drugoligaš je nakon svoje prve i jedine titule nacionalnog prvaka napravio nevjerovatan uspjeh.

Nakon što je pregazio Keln (slavio 8:1 u prvom meču, izgubio 4:0 u drugom), protiv Spotlinga je u revanšu (4:1) nadoknadio minus iz Lisabona (1:0).

Škoti su se u četvrtfinalu sastali sa Andrelehtom, koji je izbacio Real Madrida Alfreda di Stefana i Ferenca Puškaša i slavili sa ukupnih 6:2.

Zaustavio ih je Milan (5:1 i 0:1), koji je predvođen Ćesareom Maldinijem i Đanijem Riverom stigao do titule u finalu protiv Benfike.

Saragosa, 1994/1995, osvajač Kupa pobjednika kupova

Osvajanjem Kupa kralja, Saragosa se domogla Evrope.

Nakon laganih zadataka protiv rumunske Glorije i slovačkog Tatrana, Španci su potom srušili Fejenord i Čelzi, a u finalu na pariskom “Parku prinčeva” i Arsenal (2:1).

Gol za titulu bio je nevjerovatan - Najim je u posljednjem minutu drugog produžetka sa 40 metara lobovao Dejvida Simena.

Alaves, 2000/2001, poražen u finalu UEFA kupa

Dvije sezone nakon povratka u Primeru, i to nakon više od 40 godina pauze, Alaves je osvojio šesto mjesto i pravo da igra UEFA kupa.

Niko, međutim, nije mogao da očekuje da će ići do finala. Španci su izbacili Gacijantep i Lilestrem, potom Rozenborg, a onda i Inter (slavili 2:0 na “Đuzepe Meaci”), Rajo Valjekano i Kajzerslautern u polufinalu ukupnim rezultatom 9:2.

U nevjerovatnom finalu Liverpul je brzo poveo 2:0, ali je Alaves u 88. minutu izjednačio na 4:4. U 117. trofej “redsima” je zlatnim golom donio Gari Mekalister.

Porto, Monako i Deportivo La Korunja, 2003/2004, osvajač, finalista i polufinalista Lige šampiona

Real je formirao “galaktikose”, Čelzi potrošio 125 miliona eura na pojačanja, ali je bilo vrijeme za male timove.

Deportivo je eliminisao dva italijanska giganta Juventus i Milan, i to nakon što je na “San Siru” poražen 4:1.

Izgubio je od Porta, koji je u finalu bio bolji od Monaka (eliminisao moskovsku Lokomotivu, Real Madrid i Čelzi).

Šalke, 2010/2011, ušao u polufinale Lige šampiona

Mnogo igrača je ovog ljeta došlo u Gelzenkirhen, ali je sezona počela sa četiri poraza u Bundes ligi.

I pored buđenja u proljećnom dijelu, Šalke je trenutno tek deveti u nacionalnom šampionatu.

Ali, u kup takmičenjima “kraljevsko-plavi” čine čuda. Izbacili su Bajern Minhen u polufinalu Kupa Njemačke, a u Ligi šampiona osvojili prvo mjesto u grupi sa Lionom, Benfikom i Hapoelom iz Tel Aviva.

U osmini finala su eliminisali Valensiju, a nakon otkaza Feliksu Magatu doveden je Ralf Rangnik.

Čovjek koji je između dvije epizode u Šalkeu činio čuda sa Hofenhajmom, pokazao je koliko je dobar trener - promiješao je karte i sa ukupnih 7:3 uništio prvaka Evrope Inter.

Ni Mančester junajtedu u polufinalu Lige šampiona neće biti lako.