Brazil pobijedio Škotsku, Neimara gađali bananom

Sjenku na spektakl bacili su navijači Škotske, koji su dvostrukog strijelca Neimara gađali - bananom
brazil, Foto: Reuters
Ažurirano: 27.03.2011. 19:01h

Brazil je u prijateljskom meču na londonskom stadionu "Emirejts" slavio protiv Škotske sa 2:0.

Oba pogotka postigao je supertalentovani napadač Santosa Neimar, koji je odavno etiketiran kao "novi Pele" - prvi u 42. minutu šutem iskosa s lijeve strane, a drugi u 77. iz penala koji je sam izborio.

Sjenku na spektakl bacili su navijači Škotske, koji su 19-godišnjeg napadača gađali - bananom.

"Cijeli stadion me je vrijeđao na rasnoj osnovi i atmosfera je bila zaista tužna. Došli smo čak iz Brazila da odigramo utakmicu, a onda se desi nešto ovako. Zaista tužno", rekao je Neimar.

Portparol Udruženja škotskih navijača Hamis Hasbend kazao je da je Neimar vrijeđan zbog ponašanja na terenu, a ne zbog boje kože.

"Htio je da iscenira penal i zato smo ga vrijeđali. Rasizmu nema mjesta na stadionima".

Selektor Brazila Mano Menes, koji je konačno dobio prijateljski meč (prethodno je izgubio od Argentine i Fransuske sa po 1:0), kaže da nije vidio incident.

"Nisam vidio bananu. Ako su ga gađali, onda je to zaista jadno", istakao je Menes.

Škoti su u Londonu imali 30 hiljada navijača.

I drugi južnoamerički predstavnici igrali su sinoć i rano jutros prijateljske mečeve. Argentina u Njujorku nije uspjela da savlada Ameriku (1:1 - golovi Kambjasa u 42. i Agudela u 59. minutu), a istim rezultatom završen je duel Portugala i Čilea u Ljeiriji.