Preokret Spartaka, Drinčić i Vukčević presjedjeli na klupi

Napoli i Viljareal igrali bez golova u derbiju prvih mečeva šesnaestine finala Lige Evrope
šaćiri, Foto: REUTERS
Ažurirano: 17.02.2011. 16:33h

Nikola Drinčić je presjedio na klupi, a njegovi saigrači iz Spartaka odigrali vrhunsko drugo poluvrijeme na "Sent Jakobu" u Bazelu i od 0:2 došli do 3:2 i na korak od plasmana u osminu finala Lige Evrope.

Klupa je bila rezervisana za Simona Vukčevića, čiji je Sporting u foto-finišu izjednačio protiv Rendžersa na "Ajbroksu" (gol Fernadeza) i stekao veliku priliku da u revanšu obezbijedi prolaz.

PSV je u drugom poluvremenu sanirao minus protiv Lila (završeno je 2:2), dok je Liverpul odigrao samo 0:0 protiv Sparte u Pragu. Šampion Rusije, Zenit, izgubio je 2:1 na gostovanju Jang Bojsu u Bernu.

Napoli i Viljareal odigrali su bez golova na "San Paolu" u Napulju. Iako Napolitanci nisu nastavili sjajnu seriju iz domaćeg šampionata, činjenica da nisu primili gol daje im nadu da u revanšu mogu da se plasiraju u osminu finala.

A za razliku od Napolija, posao oko prolaza obezbijedio je kijevski Dinamo (slavio protiv Bešiktaša u Istanbulu 4:1), kao i Ajaks, koji je tri puta pogodio mrežu Anderlehta u Briselu (0:3). Belgijanci su kod minimalnog vođstva za goste imali penal, ali je lopta nakon šuta beka Vasilevskog otišla visoko iznad prečke.

Benfika je Kardoza i Jare preokrenula rano vođstvo Štutgarta (2:1), dok je Leh u snijegom zavijanom Poznanju slavio protiv Brage sa 1:0.

Plasman u osminu finala obezbijedio je i Bajer Leverkuzen. Iako revanš tek treba da se odigra, "farmaceuti" nakon pobjede od 4:0 protiv Metalista u Harkovu već mogu da razmišljaju o narednom protivniku. Ukrajince je u 22. minutu načeo Derdjok, da bi se u finišu meča izteđali Kastro i Sam, koji je postigao dva gola za konačnih 4:0.

Prije Metalista, stradala je još jedna ekipa iz nekadašnjeg Sovjetskog saveza - Rubin je u Moskvi poražen od šampiona Holandije Tventea sa 2:0. Golove su postigli De Jong u 77. i Visgerhof u 88. minutu. Revanš u Holandiji trebalo bi da bude formalnost, mada ruski tim, kome prvenstvo još nije počelo, najavljuje da se neće predati.

Rubin je, inače, prije nekoliko dana tražio od Uefe da se utakmica igra u Moskvi, zbog ekstremno niskih temperatura u Kazanju.

Rezultati: Bazel - Spartak Moskva 2:3 (Frej 36, Štreler 41 - Kombarov 61, Dzjuba 70, Ananidze 90) , Lil - PSV 2:2 (Gveje 6, Melo 31 - Bouma 83, Toivonen 84), PAOK - CSKA Moskva 0:1 (Necid 29), Rendžers - Sporting 1:1 (Vitaker 66 - Fernandez 89), Sevilja - Porto 1:2 (Kanute 65 - Rolando 58, Guarin 85), Sparta - Liverpul 0:0, Jang Bojs - Zenit 2:1 (Lilić 46, Majuka 90 - Lomberts 20), Anderleht - Ajaks 0:3 (Aldervereld 32, Eriksen 59, Hamdui 67), BATE Borisov - Pari Sen Žermen 2:2 (Brešan 16, Gordejčuk 81 - Erdinč 30, Luindula 89), Benfika - Štutgart 2:1 (Kardozo 70, Jara 81 - Harnik 21), Bešiktaš - Dinamo Kijev 1:4 (Kvarežma 37 - Vukojević 27, Ševčenko 50, Jusuf 56, Gusev (penal) 90), Leh Poznanj - Braga 1:0 (Rudnevs 72), Napoli - Viljareal 0:0, Rubin - Tvente 0:2 (Jong 77, Visgerhof 88), Metalist - Bajer Leverkuzen 0:4 (Derdjok 22, Kastro 72, Sam 90, 90+1)