Igrači Premijer lige ne pristaju na 30 odsto smanjene plate, daće samo za pomoć ugroženima

Igrači u Engleskoj odbili smanjenje plate od 30 odsto, jer tako pomažu samo bogatim vlasnicima klubova
3076 pregleda 3 komentar(a)
Vlasnici klubova teret krize žele da prebace na igrače , zaposlene i državu, Foto: Jon Super
Vlasnici klubova teret krize žele da prebace na igrače , zaposlene i državu, Foto: Jon Super
Ažurirano: 05.04.2020. 15:35h

Klubovi najbogatioje svjetske lige, Premijer lige izračunali su da bi ih kriza mogla koštati 1,137 milijardi funti, pa su željeli da gubitke smanje dogovorom o sniženju plata igračima za 30 odsto.

Prema informacijama do kojih je došao "theathletic.com" Asocijacija profesionalnih igrača - Udruženje profesionalnih fudbalera (PFA) smatra da je to prevara od strane vlasnika kluba.

"Prema konferencijskom pozivu koji je PFA obavila sa igračima iz 20 klubova Premijer lige i drugih profesionalnih liga u Engleskoj, većinsko je mišljenje da bi tim potezom na dobitku bili samo bogati valsnici ali ne i zaposleni u klubovima ili osoblje hitnih službi koje se bore sa pandemijom korona virusa."

Jedan visoki predstavnik PFA naglsio je da igrači smatraju da je oduzimanje 30 odsto od plata neprimjereno, ali su istovremeno spremni na odgođeno plaćanja ugovorenih plata. Igrači su, takođe spremni da tih 30 odsto sami uplate Nacionalnom kriznom timu, ili preko Udruženja profesionalnih igrača.

Na osnovu konferencije PFA je donio odluku da odbije predlog Premijer lige. U obrazloženju se navodi:

"Porez na plate igrača značajan je doprinos finansiranju osnovnih javnih usluga, što je posebno važno u ovom trenutku. Smanjenje od 30 odsto koštalo bi državni budžet značajnog iznosa. Takva bi mjera bila štetna za nacionalnu zdravstvenu službu i javno finansirane usluge. Predloženi odbitak od plata od 30 odsto za 12 mjeseci znači više od 500 miliona funti smanjenja, ali i gubitak poreza za državu od čak 200 milona funti", obrazložio je PFA.

U Engleskoj su igrači na stubu srama zbog enormnih primanja, iako su vlasnici klubova ti koji su otpustili zaposlene tokom krize, prebacujući državi teret od 80 odsto njihovih plata.

Bonus video: