Golmanske serije: Ko je rekorder u Crnoj Gori?

Apsolutni rekord drži Mileta Radulović, koji je braneći za Grbalj u sezoni 2012/13 čuvao mrežu netaknutom čak 845 minuta, odnosno devet utakmica
349 pregleda 2 komentar(a)
Mileta Radulović, Foto: Vesko Belojević
Ažurirano: 30.10.2017. 12:03h

Sutjeska kontroliše trku za titulu nakon 13 kola Telekom 1. CFL – momci Nikole Rakojevića napravili su osjetnu razliku na vrhu, imaju osam bodova više od drugoplasirane Budućnosti i 14 od trećeplasirane Zete.

Nikšićani igraju najbolje, a parametar su, naravno, i statistički podaci – jedini su u šampionatu bez poraza, ostvarili su najviše pobjeda (10), postigli najviše golova (21), a primili najmanje (samo četiri).

Bedem pred golom jedan je od glavnih razloga zašto je Sutjeska spokojna na vrhu u prvoj fazi prvenstva.

Protivnici teško dolaze u situaciju da ugroze gol Nikšićana, a odbrana koju uglavom čine – Vladan Giljen na golu, Miloš Bakrač i Nemanja Nedić kao štoperi, te Miloš i Marko Vučić kao bekovi – nije kapitulirala već sedam utakmica u prvenstvu, odnosno devet, ako se računaju i dvije utakmice Kupa protiv Rudara.

Sutjeska nije primila gol tačno 659 minuta u prvenstvu – Vladan Giljen, standardni čuvar mreže, proveo je za to vrijeme 643 minuta na gol-liniji, a Marko Radović, rezervni golman, branio je 16 minuta u prvenstvenom meču protiv Rudara.

Brojka od 659 - sa tendencijom rasta, naravno, djeluje impresivno i spada u „top 10“ najvećih serija nesavladivosti u crnogorskom šampionatu od sticanja nezavisnosti. A igra se već 12. sezona.

Apsolutni rekord drži Mileta Radulović, koji je braneći za Grbalj u sezoni 2012/13 čuvao mrežu netaknutom čak 845 minuta, odnosno devet utakmica. Savladao ga je Flavio, Brazilac iz Budućnosti, golom u 10. minutu utakmice Budućnost – Grbalj (1:0), 10. novembra 2012. godine.

Grbljani su te sezone primili najmanje golova u ligi – 21, a završili su četvrti na tabeli.

Da bi Giljen, odnosno odbrana Sutjeske, prevazišli rekord Radulovića i Grblja, moraju da sačuvaju svoj gol na barem još tri utakmice. U naredna tri kola Sutjeska gostuje Mladosti, dočekuje Grbalj, pa gostuje Rudaru...

Drugo mjesto na „vječnoj listi“ po broju uzastopnih minuta bez primljenog gola drži golman Mogrena Nemanja Popović, iz sezone 2008/09 – ukupno 812 uzastopnih minuta nije se tresla njegova mreža, a Budvani su te sezone osvojili prvu od dvije titule.

Još dva perfektna odbrambena izdanja, potrebna su defanzivcima Sutjeske i golmanu Giljenu da prevaziđu učinak Popovića i budvanskog tima.

Mladen Božović, crnogorski reprezentatativac, otvorio je prvu sezonu elitnog domaćeg karavana u samostalnoj Crnoj Gori sa 795 minuta bez primljenog gola, dok je trener bio njegov prezimenjak, Miodrag Božović- Grof.

Budućnost je te sezone primila svega 12 golova u cijeloj sezoni, što je najbolji defanzivni učinak jednog tima do sada, ali je prvak bila Zeta, koja je takođe imala solidnu odbranu (17 primljenih golova).

Njen golman, Saša Ivanović, sredinom te sezone bio je nesavladan 734 minuta, što je peti najbolji učinak do sada.

Na četvrtom mjestu su Ivan Janjušević i odbrana Sutjeske, iz šampionske sezone 2013/14, kada su protivničkim napadačima odolijevali 786 minuta.

Giljenu i sadašnjoj generaciji Sutjeske neophodna je još jedna i po utakmica nesavladivosti pa da prevaziđu učinak Mladena Božovića, Saše Ivanovića i Ivana Janjuševića.

Ispred Giljena za sada su još i aktuelni golman Budućnosti Milan Mijatović, koji je braneći za Rudar u sezoni 2011/12 čuvao mrežu 726 minuta, kao i još jedan bivši golman Pljevljaka, Miloš Radanović (666 minuta, u sezoni 2014/15).

Aktuelna odbrana Sutjeske za sada je na 8. mjestu, a „top 10“ učinaka po broju uzastopnih minuta bez primljenog gola zatvaraju nekadašnji čuvari mreže Budućnosti, Miroslav Vujadinović u sezoni 2007/08 (656 minuta) i Damir Ljuljanović u sezoni 2015/16 (611 minuta).