Legenda bosansko-hercegovačkog i jugoslovenskog fudbala Ivica Osim preminuo je u 81. godini života, potvrđeno je za portal Klix.ba.

Osim je kako navodi Klix umro danas 10 sati u Gracu u Austriji gdje je živio posljednjih nekoliko godina.

Ivica Osim je rođen u Sarajevu 1941. godine.

Odrastao je na Grbavici, i počeo da trenira fudbal u Željezničaru.

Po izlasku iz juniora, počeo je da igra za prvi tim u sezoni 1959/1960., a za klub s Grbavice je nastupao ukupno 11 godina i za to vrijeme je sakupio 250 zvaničnih nastupa i postigao 75 golova.

Godine 1970. odlazi u Francusku, gdje je igrao za Strazbur, Sedan i Valensien.

Osim je nastupao i za reprezentaciju bivše Jugoslavije. Upisao je 16 nastupa, pri tome postigavši osam golova. Bio je jedan od glavnih igrača u osvajanju drugog mjesta na Evropskom prvenstvu 1968. godine.

Proglašen je i najboljim igračem Jugoslavije za 1967. godinu.

Igračku karijeru je okončao 1978. godine, nakon čega je počeo trenerski put.

Vodio je Željezničar od 1978. do 1986, vodio je sarajevski klub do polufinala Kupa UEFA protiv Videotona 1985. godine. Nakon poraza u Mađarskoj rezultatom 3:1, Željo je u revanšu pred 25.000 navijača vodio 2:0 do 87. minuta i bio blizi finala sa Real Madridom, ali je u tom minutu primio gol i ispao.

Ivica Osim je bio posljednji selektor SFRJ. Na tu funkciju je došao 1986. godine, vodio je selekciju nekadašnje države na Mundijalu u Italiji 1990. i plasmana u četvrtfinale.

Jugoslavija je izgubila od Maradonine Argentine nakon penala. Bio je selektor i u kvalifikacijama za EURO 1992.

Osim je 23. maja 1992. godine dao ostavku na mjesto selektora Jugoslavije, zemlje u kojoj je već bjesnio rat.

Bio je trener i Partizana, Panatinaikosa, Šturma, Džef Junajteda, da bi posljednji trenerski angažman imao kao selektor Japana, koji je vodio 2007. godine protiv Crne Gore na prijateljskom meču u okviru Kirin kupa.