Mađarska „laka konjica” protutnjala Engleskom, petica Njemaca i rekord Njontoa

Mađari u Vulverhemptonu slavili čak 4:0, Njemačka savladala Italiju 5:2, ali je Denjan Vilfrid Njonto postao najmlađi strijelac u istoriji „azura”. Spektakularan finiš meča Holandija - Vels na „De Kajpu”

6424 pregleda 2 komentar(a)
Roland Šalai daje drugi gol na „Molinou” u Vulverhemptonu, Foto: Reuters/Paul Childs

Nakon očajna tri izdanja u Ligi nacija, engleski mediji su „razapeli” Gareta Sautgejta i upitali se da li je njegovo vrijeme na klupi Gordog Albiona prošlo.

Najsuroviji tabloidi u Evropi od večeras će imati nove razloge za napade na selektora, jer je Gordi Albion doživio jedan od najvećih šamara u istoriji - Mađarska je na „Molinou” u Vulverhemptonu slavila čak 4:0.

Ovo je prvi put nakon 94 godine da su Englezi kod kuće izgubili sa četiri razlike.

Zanimljivo, upravo su Mađari posljednji pobijedili u Engleskoj sa bar četiri postignuta gola. To su uradili Ferenc Puškaš i ostali igrači tada jedne od najboljih selekcija svijeta - 1953. godine je bilo 6:3.

Roland Šalai je dao prva dva gola, u 16. i 70. minutu, Žolt Nađ povisio na 3:0 u 80, a Danijel Gazdag u 89. stavio tačku na najveći trijumf Mađarske u posljednjih pola vijeka. Nasljednici čuvene „lake konjice” su podsjetili na slavna vremena...

Njemačka je tri puta remizirala (sva tri meča 1:1), a onda je „otčepila” protiv podmlađene ekipe Italije i slavila 5:2.

Na „Borusija parku” u Menhengladbahu, „elf” je poveo u 10. minutu preko Džošue Kimiha, da bi u sudijskoj nadoknadi 1. poluvremena povisio Ilkaj Gindogan.

U nastavku su pogađali Tomas Miler i Timo Verner dva puta, a na 5:1 je smanjio Denjan Vilfrid Njonto u 78. minutu.

Time je tinejdžer kojeg je Inter olako ispustio ispisao istoriju italijanskog fudbala, jer je sa 18 godina i 222 dana postao najmlađi strijelac reprezentacije.

Oborio je rekord koji je trajao od 9. novembra 1958, kada je Bruno Nikole pogodio protiv Francuske sa 18 godina i 258 dana.

U sudijskoj nadoknadi je konačnih 5:2 postavio Alesandro Bastoni.

U grupi 4, završnica meča Holandija - Vels je bila spektakularna. Garet Bejl je u 92. minutu iz penala izjednačio na 2:2, da bi devet sekundi nakon što se krenulo sa centra Memfis Depaj donio trijumf „lalama” za veliko slavlje na roterdamskom „De Kajpu”.

Belgiji je u Poljskoj za pobjedu bio dovoljan gol Mišija Batšuajia u 16. minutu.

GRUPA 3

Engleska - Mađarska 0:4 (Šalai 16, 70, Nađ 80, Gazdag 89)

Njemačka - Italija 5:2 (Kimih 10, Gindogan 45+4, Miler 51, Verner 68, 69 - Njonto 78, Bastoni 90+4)

Standings provided by SofaScore LiveScore

GRUPA 4

Holandija - Vels 3:2 (Lang 17, Gakpo 23, Depaj 90+3 - Džonson 26, Bejl 90+2. penal)

Poljska - Belgija 0:1 (Batšuaji 16)