MUNDIJAL Čudo se nije dogodilo: Francuska preko hrabrog Maroka do novog finala

Kolo-Muani daje gol za 2:0, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.12.2022. 22:13h
Završeno
21:55h

Čudo se nije dogodilo - Francuska je u finalu.

Francuzi će u nedjelju braniti titulu iz Rusije, nakon što su pobijedili hrabri Maroko sa 2:0.

Teo Ernandes je u petom minutu postigao najbrži gol u polufinalu Mundijala još od 1958. godine kada je Brazilac Vava pogodio gol Francuske, da bi Randal Kolo-Muani desetak minuta prije kraja, iz prvog kontakta sa loptom, ugasio nade Marokanaca.

Možda je fudbalski svijet bio na strani autsajdera, ali je u nedjelju dobio blokbaster za istoriju, meč Francuske i Argentine.

stat
Izmjena: 22:12h
21:49h

Velika šansa za Maroko, lopta jednostavno nije htjela u gol, Kunde je na gol liniji zaustavio Hamdalaha,.

21:37h

79. minut - gotovo je, 2:0. Kilijan Mbape je serijom driblinga stvorio poziciju za šut, izblokiran je, ali je na pravom mjestu bio Randal Kolo-Muani - minut ranije je ušao u igru, umjesto Dembelea, i odlučio meč.

Gol pogledajte ovdje.

21:37h

Dembele je van igre, Kolo-Muani je na terenu.

21:27h

Francuska je stvorila prvu šansu u nastavku za 2:0 - udarac Mbapea je izblokiran.

21:24h

Mijenja i Regragi - izlaze Bufal i En-Nesiri, u igri su Abuklal i Hamdalah.

21:24h

Izašao je Olivije Žiru, u igri je Markus Tiram, sin svjetskog šampiona iz 1998. Lilijana Tirama.

21:12h

Uzbuđenja pred golom Francuske. Nekoliko odličnih napada po stranama preko Bufala, pa rezerviste Atije-Alaha (zamijenio je Mazrauija), ali je odbrana Francuske preživjela.

21:10h

Žestok start Amrabata nad Mbapeom, sudija Ramos nije sudio faul (bio je van šesnaesterca), ali je francuski as povrijeđen... Greška meksičkog arbitra.

21:08h

Počelo je drugo poluvrijeme.

20:48h

Kraj poluvremena. Francuska vodi 1:0, golom Tea Ernandesa.

Nakon prvog gola koji je su primili od protivničkog igrača, Marokanci su se prvi put našli u situaciji da gube tokom cijelog Mundijala. I nisu loše reagovali, ali klasa su "trikolori".

Žiru je uzdrmao stativu, zatim su on i Mbape imali sjajne situacije za 2:0, da bi u finišu poluvremena Maroko umalo iznenadio.

El Jamik je makazicama zahvatio loptu sa 13-14 metara i poslao je u stativu.

Maroko je na zagrijavanju ostao bez jednog standardnog štopera Aguerda, a tokom meča i bez Saisa.

20:44h

45. minut - iznenada Maroko je mogao do 1:1. El Jamik je makazicama zahvatio loptu i pogodio stativu.

Šansu pogledajte ovdje.

El Jamik
20:35h

36. minut - sijevnula je akcija Francuske. Čuameni je lansirao vihornog Mpabea, koji nije dobro zahvatio loptu iz punog trka, Žiru je vrebao šansu i promašio.

20:30h

Pokušavaju Marokanci da brzo dođu u opasnu zonu, imaju i neka interesantna rješenja, ali francuski igrači se munjevito vraćaju u defanzivni blok. Odlično su fizički spremni "trikolori".

20:20h

Kakav peh za Maroko, ne može da nastavi štoper Sais. Regragi bez dva centralna defanzivca, na zagrijavanju je otpao Aguerd.

Marokanci su promijenili formaciju sa četiri igrača u posljednjoj liniji (4-5-1), jer je Saisa zamijenio vezista Amalah.

20:17h

Umalo 2:0. Loša reakcija Saisa, koji je slabo procijenio putanju lopte, a Olivije Žiru spremno reagovao i silovito tukao - u stativu.

Situaciju pogledajte ovdje.

20:16h

Još jedan potencijalno opasan napad Maroka. Dobro je povukao Bufal, izvukao se Ziješ na desnoj strani, ali je loše zahvatio loptu.

20:09h

Prijetnja Marokanaca, Unahi je šutirao sa 25 metara, Ljoris je dobro reagovao.

Šut Unahija pogledajte ovdje.

20:06h

Maroko prvi put gubi na Mundijalu, mogu li "lavovi Atlasa" da reaguju protiv moćnih rivala.

20:04h

5. minut - Francuska već vodi. Teo Ernandes je iz teške pozicije pogodio. Golu je prethodila serija blokova marokanskih defanzivaca, lopta je došla do beka Milana, koji je akrobatski reagovao.

Ernandes daje gol za 1:0