Obala Slonovače i Nigerija u finalu AKN

Domaćin srušio DR Kongo golom Sebastijana Alea, „superorlovi” boljim izvođenjem penala savladali Južnu Afriku

3200 pregleda 0 komentar(a)
Slavlje nakon gola Sebastijana Alea, Foto: Reuters/Luc Gnago

U finalu 34. Afričkog kupa nacija igraće domaća Obala Slonovače i Nigerija.

„Slonovi” su do finala došli pobjedom nad DR Kongom (1:0), a jedini gol u 64. minutu je dao napadač Borusije Dortmund, Sebastijan Ale.

Tako su domaći stigli do finala, iako uopšte nije ni trebalo da uđu u nokaut fazu.

Nakon poraza od Ekvatorijalne Gvineje na zatvaranju grupa sa čak 4:0, čelnici Saveza su ekspresno smijenili francuskog stručnjaka Žan-Luja Gaseta, jer je djelovalo nemoguće da se izbori uloga jedne od četiri najbolje trećeplasirane ekipe iz šest grupa.

Ali, Mozambik je sa dva gola u sudijskoj nadoknadi izborio remi sa Ganom (2:2), pa je izbacio „crne zvijezde” i sebe iz konkurencije, a na „mala vrata” ugurao domaćina u osminu finala.

Obala Slonovače je gubila i od Senegala u osmini finala i od Malija u četvrtfinalu (imala i igrača manje 90 minuta), ali je boljim izvođenjem penala prošla.

Sada će igrati finale, na oduševljenje publike u Abidžanu.

A ni Nigerija nije mogla bez drame do finala, jer je na neobičan način savladala Južnu Afriku boljim izvođenjem penala.

Vilijam Trost-Ekong je donio prednost „superorlovima” iz penala u 67. minutu, a u 85. se činilo da je sve gotovo kada je Viktor Osimen pogodio za 2:0.

Tada se uključio VAR - gol asa Napolija je poništen, jer su domaći prije početka akcije skrivili penal, koji je suđen, a Teboho Mokoena ga realizovao i izborio produžetke.

U njima nije bilo golova, a penale su promašili Mokoena i Evidens Magkopa.

Obala Slonovače će igrati za treću, a Nigerijci za četvrtu titulu prvaka Afrike. Rekorder je Egipat sa sedam.