Noć koju je antički grad dugo čekao: El Kabi u 116. srušio "violu", Olimpijakos i Jovetić slave prvi evropski trofej

Velikan iz Pireja u produžecima srušio Fiorentinu (1:0) i stigao do prvog Uefinog pehara za grčki fudbal - naš Stevan Jovetić igrao od 72. minuta i ubrzao igru svog tima, njegovu majstoriju početkom dodatnih 30 minuta zaustavio Teraćano

42800 pregleda 22 reakcija 21 komentar(a)
Trofej je konačno stigao u Grčku: Fudbaleri Olimpijakosa sa peharom Lige konferencija, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.05.2024. 00:41h
Završeno
00:24h

Nije to bilo finale za uživanje, ali antički grad će ga zauvijek pamtiti - makar onaj njegov dio zaljubljen u crveno-bijele boje.

Velika noć za Olimpijakos, za grčki fudbal i za crnogorskog kapitena Stevana Jovetića - klub iz Pireja u 116. minutu pogotkom Ajuba el Kabija savladao je Fiorentinu (1:0) i u svojoj Atini osvojio Ligu konferencija.

Za prvi evropski pehar u istoriji kluba, kao i prvi u Jovetićevoj karijeri.

Težak meč sa malo šansi postao je u drugom dijelu još teži za Olimpijakos, koji praktično da nije imao pravih šansi. U tim trenucima Hose Luis Mendilibar je odlučio da na teren pošalje Jovetića, a našem asu nije trebalo mnogo da igru domaćina učini mnogo tečnijom i opasnijom...

Mogao je Jovetić da bude i heroj finala, u petom minutu produžetka majstorski se oslobodio dvojice čuvara, dobro šutirao, ali je na drugoj strani i Pjetro Teraćano na golu "viole" pokazao da je sjajan čuvar mreže.

Kada se činilo da meč ide u produžetke ponovo je El Kabi pokazao da je ovo njegovo proljeće - njegov njuh za golove nakon ubacivanja Andrea Orte donio je Olimpijakosu gol koji je čekao kroz cijelu istoriju...

Pirej i Atina dugo će slaviti ovu noć, Fiorentini ostaje bolna istina da je dvije godine zaredom u posljednjim trenucima utakmice izgubila finale Lige konferencija.

23:41h

KRAAAAJ - Olimpijakos i Stevan Jovetić slave prvi evropski trofej.

23:36h

Dugo je VAR provjeravao da li je El Kabi bio u ofsjadu, pa je vrijeme u drugom produžetku nadoknađeno pet minuta.

23:32h

116' - GOOOOOL, trese se Atina - pogodio je Ajub el Kabi glavom nakon ubacivanja Orte.

23:25h

110' - Džonatan Ikone je opasno pokušao, ali je Colakis zaustavio njegov šut.

23:18h

Završen je prvi produžetak...

23:08h

95' - Kakva majstorija Jovetića i zamalo toliko čekan gol. Naš maestro se sjajno oslobodio dvojice čuvara i šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Terećano bio odličan na golu Fiorentine.

Stevan Jovetić
23:06h

94' - Jovetić je dobio žuti karton zbog prigovora sudiji - igrači Olimpijakosa tražili su penal nakon što je Martines Kvarta nezgodno igrao rukom. Ipak, od penala nije bilo ništa.

22:57h

Produžeci u finalu Lige konferencija - veoma opreznih 90 minuta Olimpijakosa i Fiorentine, pa i ne čudi da semafor u Atini pokazuje 0:0.

Liga konferencija
22:50h

90' - Produžeci su sve bliži, Artrut Soareš Dijaš je finale produžio za sedam minuta.

22:44h

Tim iz Pireja najopasniji je nakon ubacivanja Andrea Orte, koji je ušao u 77. minutu.

22:39h

80' - Najbolja prilika i za Olimpijakos, ali i prva u drugom dijelu - Visente Ibora je šutirao glavom pored gola.

22:31h

72' - Konačno je vrijeme za crnogorskog maestra - Stevan Jovetić je zamijenio kapitena Kostasa Fortunisa.

22:28h

69' - Velika šansa za Fiorentinu - Kristijan Kuame je morao bolje iz odlične prilike, ali je ovako pomogao Kostasu Colakisu da uz dosta muke spasi gol Olimpijakosa.

22:25h

65' - Uspavanku u drugom dijelu malo je prekinuo Milenković koji je imao dobar pokušaj glavom nakon kornera - i dalje bez golova u Atini.

22:10h

Neobična situacija u kojoj se našao štoper Olimpijakosa Panajotis Recos... Nakon što su se on i Beloti stravično udarili glavama činilo se da je defanzivcu "crveno-bijelih" pozlilo, čak su i ljekari tražili da bude zamijenjen, ali se Recos odjednom oporavio i nastavio meč.

Panajotis Retsos

Za razliku od Mendilibara njegov kolega sa druge strane Italijano izveo je Belotija i uveo Embala Enzolu.

22:06h

Krenulo je drugo poluvrijeme - Hose Luis Mendilibar i Vinćenco Italijano nisu izvršili nijednu promjenu.

21:52h

U finišu prvog dijela došlo je do manjih nereda na dijelu tribina gdje se nalaze navijači Fiorentine, sve su pokušali da smire i igrači "viole".

Grčki portal "Novasports" javlja da je do incidenta došlo između navijača Fiorentine il nekoliko fanova Olimpijakosa koji su nekako došli do karata na tom dijelu tribina.

Dodaje se i da je policija sve brzo smirila.

21:48h

Kraj prvog dijela - Fiorentina je bila konkretnija, Olimpijakos opasan preko Podensea, ali mreže su mirovale (0:0).