Sopstvene greške i drugorazredne sudije skupo koštale Crnu Goru

11463 pregleda 58 komentar(a)
Sa meča Crna Gora - Novi Zeland
Ažurirano: 03.09.2019. 14:43h

Od specijalnog izvještača Vijesti

Sukob Fibe i Evrolige je, između ostalog, i otvorio košarkašima Crne Gore put ka Mundobasketu, jer su iskoristili neigranje asova suparnika u kvalifikacijama i izborili plasman u Kinu.

U Nanđingu su, nažalost, upoznali i drugu stranu te medalje - odluka Svjetske košarkaške federacije da na takmičenje najboljih reprezentacija planete uzme drugorazredne sudije iz Evrope je skupo koštala „crvene”, koje je poljski arbitar Mihal Ploc onemogućio da dođu do pobjede protiv Novog Zelanda.

Tim iz Okeanije je slavio 93:83 i sačuvao nadu da može do druge faze, a Crna Gora sada ima samo teoretsku šansu - u četvrtak mora da dobije Brazil bar 13 razlike i da čeka pobjede Grčke nad „kariokama” i Tol Bleksima.

Selektor Zvezdan Mitrović je dobio drugu tehničku grešku 31 sekundu prije kraja prvog poluvremena, jedna je suđena i njegovom pomoćniku Bošku Radoviću, a koliko je trojka u sivom pretjerala najbolje je pokazala sekvenca iz 36. minuta - prvo nisu sudili očigledan prekršaj nad Milkom Bjelicom za dodatno bacanje, a potom su njemu svirali nepostojeći prekršaj nad Ajzakom Fotuom.

Najiskusniji crnogorski igrač nije mogao da izdrži nepravdu, već je zbog ironičnog aplauza i on dobio tehničku. Činjenica da su popustili živci 35-godišnjaku koji nije poznat po tome najbolje oslikavaju šta se dešavalo tokom cijelog meča u dvorani Olimpijskog parka mladih...

Novozelanđani su meč otvorili fenomenalnim šutem, jer su pogodili prva četiri šuta za tri (tri puta Kori Vebster, jednom Rob Lou), ali je Crna Gora i pored toga prvi put povela 19:16 pogotkom Bojana Dubljevića iza linije 6,75 na početku 6. minuta (19:16).

Tada je Itan Rasbač odgovorio sa iste distance za peti precizan šut svog tima iz isto toliko pokušaja i otvorio seriju 9:1, nakon koje je MItrović dobio prvu tehničku. Tol Bleksi su u tim trenucima mučili Crnu Goru presingom, natjerali je na dvije izgubljene lopte, ali je Dubljević izjednačio u 14. minutu (36:36).

Novi nalet presinga je opet donio rezultat Tol Bleksima, jer su oteli dvije lopte i kaznili ih trojkama Korija Vebstera i Loua (u tom trenutku 8-7) za 43:36. Uslijedilo je nekoliko čudnih sudijskih odluka, nakon kojih je Mitrović protestovao i zaradio isključenje.

Na polvremenu je bilo minus devet (53:44), a Novi Zeland je na početku 24. minuta stigao do dvocifrene prednosti (59:48). Uslijedila je sporna nesportska greška Dubljeviću, ubrzo i tehnička Radovića, ali to kao da je probudilo inat - “crveni” su na krilima Nikole Vučevića i Petra Popovića serijom 17:5 na početku posljednje četvrtine preokrenuli na 67:66, ali je tada proradilo najjače oružje rivala.

Krilni centar Toi Smit-Milner je pogodio prvu trojku, a u 33. minutu je Kori Vester ubacio svoju petu i šestu (promašio samo dvije) i povisio na 75:67. Bilo je jasno da snage za novi preokret nema, mada sudijskoj nepravdi nije bilo kraja...

CRNA GORA - NOVI ZELAND 83:93 (26:31, 18:22, 21:13, 18:27)

Nanđing - Dvorana Olimpijskog parka mladih. Gledalaca: Sudije: Vaskes (Portoriko), Leskano (Argentina), Proc (Poljska).

Crna Gora: VUČEVIĆ 15 (5-4), Nidam 6, SU. ŠEHOVIĆ 6 (3-3), Radović, Se. Šehović, A. Popović, Todorović, DUBLJEVIĆ 13 (8-6), IVANOVIĆ 18 (4-4), Radončić 3, P. POPOVIĆ 13, Bjelica 9 (2-2).

Novi Zeland: T. VEBSTER 11 (3-3), Delani 2 (2-2), Ili 10 (6-6), Keni, K. VEBSTER 25 (6-5), EJBERKROMBI 4 (2-1), LOU 10 (2-2), Smit-Milner 5, Ngatai, Rasbač 6 (2-1), Pledžer, FOTU 20 (10-6).