Lebron kao Oskar Robertson

Pobjeda Klivlenda nad Orlandom, Džejms postao drugi igrač među 25 najboljih na vječnim listama po broju poena i asistencija
Lebron Džejms, Foto: Reuters
Ažurirano: 24.11.2015. 07:16h

U duelu sa Orlandom i pobjedi 117:103, Lebron Džejms učvrstio je pozicije među legendama NBA lige. Iako je imao skroman košgeterski učinak (15 poena), asistencijama je pokazao da je ol-raund igrač, kakvih je malo u istoriji kraljice igara – imao je 13 koš-dodavanja, čime je postao drugi košarkaš koji je na vječnim listama među 25 najboljih svih vremena u poenima (25.271) i asistencijama (6.397).

Takvu statistiku, pored asa Klivlenda, ima samo Oskar Robertson, jedna od vječitih ikona lige.

„Biti u društvu takvog igrača, čovjeka koji je postavio standarde igre, velika je čast“, rekao je Džejms.

„Igrao sam u dva velika tima, sa velikim igračima, i oni su razlog što sam dostigao ovakve brojke“.

Klivlend je, inače, bez velikih problema izašao na kraj sa Orlandom, uz 34 poena Kevina Lava (rekord sezone). Nikola Vučević imao je skromnu minutažu (25 minuta) i učinak od 12 poena i pet skokova.

Poslije dvije sedmice pauze Kevin Durent se vratio na parket i odmah se razgoropadio – 27 poena ubacio je u pobjedi Oklahome nad Jutom u gostima (111:89). Standardan, uvijek na granici tripl-dabla, bio je Rasel Vestbruk – 20 poena, sedam skokova, devet asistencija.

Nastavlja se agonija Filadelfije, koja je u Minesoti doživjela 15. uzastopni poraz ove sezone (prošlu je otvorila skorom 0-17). Siksersi su bili blizu prekida crne serije, ali je u finišu meča buknuo talenat Endrjua Viginsa, najboljeg rukija prošle sezone i bez sumnje nove NBA zvijezde. Vigins je postigao sedam poena u nizu u trenucima kada se odlučivalo, pa je Minesota od minus pet stigla do plus dva 91:89 manje od dva minuta do kraja – 20-godišnji Kanađanin ukupno je postigao 32 poena i bio najzaslužniji za prvu pobjedu Minesote na svom parketu poslije serije od šest vezanih poraza.

„On je potencijal kakav se rijetko viđa i budući MVP lige“, rekao je Riki Rubio za svog saigrača.

Najuzbudljiviji meč odigrali su Šarlot i Sakramento. Kemba Voker je 0,7 sekundi prije kraja doveo Šarlot u vođstvo 112:110, ali je Rudi Gej na spektakularan način, nakon dodavanja iz auta pogodio za izjednačenje i donio produžetke. U dodatnih pet minuta domaćin je, međutim, dominirao i na kraju slavio 127:122, uz 39 poena Vokera.

Sjajnom odbranom, San Antonio je zaustavio opasan napadački arsenal Feniksa, potpuno ih poremetili u organizaciji igre i natjerali ih da naprave 28 grešaka, što je negativni rekord sezone. Gosti su postigli samo 88 poena, a nisu imali rješenje za spoljnju liniju „mamuza“ - Kavai Lenard sa 24 i Toni Parker sa 20 poena donijeli su ubjedljiv trijumf 98:84.

Još bolji defanzivni učinak imali su košarkaši Majamija, protiv Njujorka, koji je na Floridi ubacio svega 78 poena, što je najmanje u posljednjih 212 utakmica. Pobjeda je bila rutinska 95:78.

Šarlot – Sakramento 127:122 (produžeci)