Košarkašice pobijedile Bjelorusiju

Crnogorske košarkašice upisale su prvi trijumf u drugoj fazi šampionata, ukupno četvrti, i napravile veliki korak ka četvrtfinalu
109 pregleda 8 komentar(a)
Ažurirano: 19.06.2015. 15:45h

Dva vezana poraza i povreda lidera tima Jelene Dubljević. Situacija nije djelovala “ružičasto”, ali su se košarkašice Crne Gore maestralno izvukle i četvrtom pobjedom na Evropskom prvenstvu u Mađarskoj i Rumuniji otvorile vrata četvrtfinala.

U Debrecinu je pala Bjelorusija, a Jelena Škerović je pokazala kako kapitenka igra kada je najteže - 34-godišnja Podgoričanka je u odlučujućim trenucima preuzela odgovornost i sa 11 poena u posljednjih pet i po minuta riješila sve. Tako je odbila napad Bjelorusije, koja je serijom 14:2 u finišu trećeg i do sredine posljednjeg kvartala preokrenula na 60:58.

Iako su bile lišene igračice koja je bila najbolja u prvih pet mečeva, “crvene” su odlično počele meč i već na startu 2. četvrtine stekle dvocifrenu prednost (24:14), 13. poenom Milice Jovanović. Bjelorusija je preokrenula na 31:30, ali je Snežana Aleksić trojkom odvela svoj tim na odmor sa prednošču (33:31).

Crna Gora je serijom 12:2 stigla do rekordnih plus 11 (54:43, 29. minut), ali je još jednom dopustila protivniku da povede 60:58. Tada je Škerovićeva povukla svoj tim i košem uz dodatno bacanje nagovijestila pobjedu, a 98 sekundi prije kraja i pogodila za 71:65.

Bjelorusija je dva puta prišla na minus dva, imala i trojku za produžetak, ali je Troina promašila, a Škerovićeva stavila tačku na “i” sa dva realizovana penala.

Kapitenka je meč završila sa 19 pogodaka i sedam asistencija, Jovanovićeva je bila najefikasnija sa 20, uz izvanredan šut (5-4 i za tri i za dva), a Anđelika Robinson je opet imala dabl-dabl - 15 poena i 17 uhvaćenih lopti, od čega čak sedam u napadu.

Pred posljednje kolo, Crnoj Gori pobjeda nad Grčkom ne garantuje bolji plasman od 4. pozicije, a u nekim kombinacijama bi mogla da prođe i ukoliko izgubi. Ali, ta matematika je previše komplikovana da bi se objašnjavala...

Crna Gora - Bjelorusija 77:72 (21:14, 12:17, 23:18, 21:23)

Debrecin - Dvorana “Feniks”. Gledalaca: 200. Sudije: Aunkrogers (Letonija), Peruga (Španija), Sukis (Litvanija).

Crna Gora: Raković, Škerović 19 (9-7), Jovanović 20, Popović 3 (2-1), Vučetić, Aleksić 6 (2-1), Dubljević, Bjelica, Perovanović 11 (8-5), Pašić 3 (4-3), Vujović, Robinson 15 (4-3).

Bjelorusija: Papova 12, Kudrjašova, Snicina 21, Ritikova, Lihtarovič, Zjuzkova, Veremejenka 12 (1-1), Leučanka 15 (4-3), Harding 8 (2-1), Troina 4 (2-2), Trofimova, Ivašćenka.