Velika pobjeda protiv Cedevite, Budućnost Voli povela trku

Fran Pilepić devet sekudni prije kraja trojkom doveo svoj tim do minimalne prednosti (80:81), ali je Boris Savović sa linije penala bio mirne ruke
Savović, Foto: Abaliga.com
Ažurirano: 14.04.2015. 18:36h

Budućnost Voli je napravila prvi korak ka finalu ABA lige, pošto je u dramatičnoj završnici, iako je gubila skoro 30 minuta, poenima Borisa Savovića sa linije penala dvije sekunde prije kraja stigla do minimalne pobjede u duelu sa Cedevitom.

Sve ono što krasi košarku viđeno je u posljednjih 80 sekundi. Prvo je Savović doveo svoj tim do tri poena viška (78:75), a poslije promašaja na obje strane, Marko Tomas je trećoj trojkom donio izjednačenje (78:78).

Na semaforu je ostalo još 30-tak sekundi, gosti su se odlučili na faul i poslali su na liniju bacanja Savovića.

Oba puta je bio precizan (80:78), a šok je uslijedio devet sekundi prije posljednjeg zvuka sirene.

Fran Pilepić je pogodio iza linije 6,75 metara, igrači Cedevite su već počeli da slave.

Domaćin je to iskoristio, organizovao brz napad, a Roko Leni Ukić je nepropisno zaustavio centra Budućnost Volija. Opet je bio mirne ruke, pogodio je oba penala i svoj tim doveo do velike pobjede.

Gosti su od starta poveli, igarli su mirno, dok se u redovima „plavih” osjećala određena doza nervoze.

To je iskusna ekipa Cedevite znala da iskoristi i zahvaljujući Luki Babiću, koji je vezao tri trojke stekla tri poena viška na kraju prve dionice (20:23).

Ništa se nije mijenjalo u odnosu snaga na terenu ni u drugoj dionici, gosti su u tri navrata imali sedam poena viška i činilo se da su na putu da ostvare trijumf.

Na veliki odmor se otišlo sa rezultatom 39:44, nakon što je Džej Ar Rejnolds iskoristio grešku Zagrepčana u odbrani i položio sa zvukom sirene.

Do 24. minuta Budućnost Voli nije pronalazila načina da parira gostima, a ulazak Nikole Ivanovića malo je razdrmao tima.

Kod rezultata 44:53, Podgoričani su napravili seriju 10:0, koju je zaključio mladi plej sa linije penala za prvo vođstvo svog tima (54:53, 27. minut).

Od tog momenta, publika je bila šesti igrač Podgoričana. Stvarala je strahovit pritisak na goste, koji su teško pronalazili put do koša Budućnost Volija.

Imali su „plavi” priliku da nepuna dva minuta prije kraja, kod vođstvo 76:72, možda i prelome meč, ali je Darko Planinić promašio.

Sve je to kaznio trojkom Tomas, ušlo se u infarkt završnicu, a ovog puta se rulet zaustavio na „plavo”.

Ovo je bio samo prvi čin drame, već večeras slijedi novi u kome Budućnost Voli ima priliku da slavi i mnogo mirnije krene na revanše u Zagreb.

Za razliku od meča protiv Partizana, kada je publika pokazala svoje ružno lice, večeras je zaslužila čistu desetku.

Nijedan papirić nije završio na terenu, sportski je bodrila svoj tim i nosila ga do prvog slavlja u polufinalnoj seriji.

Budućnost Voli - Cedevita 82:81 (20:23, 19:21, 20:16, 23:21)

Podgorica - Dvorana: „Morača”. Gledalaca: 4.000. Sudije: Belošević, Maričić (Srbija), Boltauzer (Slovenija).

Budućnost Voli: Kuk 1 (2-1), Šehović 12 (2-1), Dašić 7 (4-2), Planinić 4 (2-2), Subotić 2, Vitkovac 7 (2-1), Popović, Ivanović 6 (2-2), Rejnolds 17 (4-3), Paunić, Rikić 6 (1-0), Savović 20 (12-11).

Cedevita: Zubčić 9, Barać 7 (2-1), Ramljak, Pilepić 9 (3-1), Babić 14, Žganec 2, Bilan 12 (10-6), M. Delaš 5 (2-1), Gordić 2 (4-2), Ukić 8, Tomas 13 (2-2), Arapović.

TOK MEČA

Četvrta četvrtina

Kraj meča, velika pobjeda Budućnosti

Cedevita nije uspjela da organizuje napad

82:81 - Savović je pogodio oba bacanja

Dva slobodna bacanja za Savovića (dvije sekunde do kraja)

80:81 - Ukić je pogodio trojku (devet sekundi do kraja)

Tajm-aut za Cedevitu

80:78 - Savović je pogodio oba bacanja

Dva slobodna bacanja za Savovića (14,9 sekundi do kraja)

Tajm-aut za Budućnost

78:78 - trojka Tomasa (29,3 sekunde do kraja)

78:75 - dva poena Savovića

76:75 - trojka Tomasa (1:57 do kraja)

76:72 - Rejnolds je pogodio prvo bacanje

75:72 - Planinić je pogodio oba slobodna bacanja (37. minut)

73:72 - dva slobodna bacanja Bilana

73:70 - dva poena Šehovića (37. minut)

71:70 - trojka Pilepića

71:67 - trojka Šehovića (4:29 do kraja)

68:67 - Savović je pogodio tri od četiri bacanja, lošta za Budućnosti

Tehnička Žgarecu, prigovorio je sudijama nakon što je faulirao Savovića prilikom šuta za tri poena

65:67 - Pilepić je pogodio samo prvo bacanje

65:66 - trojka Paunića

62:66 - dva poena Bilana (35. minut)

I Pilepić je promašio slobodno bacanje (34. minut)

54:54 - Bilan je pogodio samo prvo slobodno bacanje

54:53 - Ivanović je pogodio oba slobodna bacanja, prvo vođstvo Budućnosti (3.36 do kraja treće četvrtine)

Ramljak je promašio ova slobodna bacanja, ali ofanzivni skok za Cedevitu

52:53 - dva poena Ivanovića (26. minut)

50:53 - zakucavanje Savovića (26. minut)

48:53 - dva poena Rejnoldsa

46:53 - dva poena Rikića (Barać je dotakao loptu prilikom skoka i ubacio u sopstveni koš)

44:53 - trojka Ukića, najveća prednost Cedevite (24. minut)

37:42 - Gordić je pogodio drugo bacanje

37:41 - druga trojka Šehovića (19. minut)

32:32 - Dašić iz kontre (16. minut)

30:32 - Gordić je pogodio samo drugo bacanje (15. minut)

30:31 - Dašić je pogodio samo drugo slobodno bacanje

Budućnost je ispunila bonus

29:31 - solo akcija Vitkovca

27:31 - trojka Daišća (13. mnut)

24:31 - četvrta trojka Babića

24:28 - Rejnolds je vratio trojku (13. minut)

21:28 - trojka Zupčića

21:25 - Dašić je pogodio samo prvo slobodno bacanje, nakon što je imao ofanzivni skok

20:25 - Zupčić za dva poena

Utakmica je počela

Prva četvrtina

20:23 - Zupčić za dva poena

20:21 - Savović je pogodio oba slobodna bacanja

18:21 - treća trojka Babića

18:18 - Rejnolds je pogodio oba slobodna bacanja (9. minut)

16:18 - Rejnolds za dva poena (9. minut)

5:8 - Pilepić (4. minut)

5:6 - Savović je pogodio oba slobodna bacanja (4. minut)

3:6 - Bilan pogodio oba slobodna bacanja

3:4 - Šehović je pogodio samo prvo slobodno bacanje

2:4 - Planinić je pogodio ispod koša

0:4 - Ukić za dva poena

Savović je na drugoj strani promašio trojku

0:2 - Bilan za dva poena

Budućnost Voli i Cedevita od 18.30 časova u "Morači" igraju prvi meč polufinala plej-ofa ABA lige.

Ovo je njihov treći međusobni duel u regionalnom takmičenju ove sezone. Cedevita je dobila oba meča, istovjetnim rezultatom 80:70.

Prošle sezone obje ekipe u međusobnim duelima ostvarile su pobjede pred svojim navijačima.

Budućnost je trijumfovala u Podgorici rezultatom 64:60, dok je u Zagrebu bilo 76:71 za Cedevitu.

U plej-ofu igra se na tri pobjede, po sistemu 2-2-1.

Ekipa koja prva ostvari tri pobjede izboriće plasman u finale i nastup u Evroligi naredne sezone.

U drugom polufinalu prvi meč večeras od 21 sat igraju Crvena zvezda i Partizan.