Gosti su počeli da igraju tek kada je domaći sastav stigao do 20 poena viška
9 komentar(a)
Budućnost Voli, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 15.10.2014. 18:07h

Neuspješan starta košarkaša Budućnost Volija u Evrokupu.

Crnogorski šampion je poražen od Ventspilsa u kome je počeo da igra kada je domaći sastav praktično riješen meč, jer je došao do plus 20.

Do tog momenta odbrana, koja je trebala da bude najveći adut, kao da nije postojala, jer su igrači Ventspilsa lako pronalazili put do koša.

Poslije uvodnih minuta u kojima se igrao koš za koš, Letonci su prvu opipljiviju prednost (23:15) stekli u 9. minutu.

Do finiša prvog poluvremena Ventspils je održavao prednost od tri do osam poena, da bi mu pripala završnica prvog dijela.

Trojka Davisa Lejasmejersa sa polovine terena sa zvukom sirene zaključila je seriju 16:2 za 50:34.

Statistički gledano, domaći košarkaši su bili izuzetno šuterski raspoloženi u prvih 20 minuta.

Promašili su samo tri šuta za dva poena (16-13, 81 odsto) uz pet pogođenih trojki iz deset pokušaja (50 odsto).

Sa druge strane, Podgoričani su pogodili svega dvije trojke, a pokušali su sedam puta (28 odsto), dok su za dva šutirali 57 odsto (19-11).

Ništa značajnije se nije dešavalo u nastavku, igrači Ventspilsa su kontrolisali dešavanja na terenu, a na isteku 29. minuta su u dva navrata imali plus 20 (68:48, 70:50).

Činilo se tada da je meč praktično riješen, ali su gosti tek tada zaigrali kvalitetnu odbranu, Džej Ar Rejnolds je nakon četiri promašaja vezao dvije trojke, pa su serijom 14:2 došli na minus šest (72:66) u 35. minutu.

Tada su igrači Ventspilsa bili potpuno nemoćni, a stvari je u svoje ruke uzeo Mire Četmen, koji je koristio iskustvo da iznudi lične i da pogađa sa linije penala.

Da su gosti bili malo koncentrisaniji, možda su mogli kući da se vrate sa dva boda.

Kada je Čedomir Vitkovac pogodio za 79:74, Budućnost Voli je imala napad, ali je iskusnom krilnom centru lopta ispala iz ruku (nešto više od minut i po prije kraja), čime su šanse za preokret otišle u nepovrat.

Rejnolds je bio najefikasniji kod gostiju sa 18 poena (10 u posljednjoj četvrtini), Darko Planinić je dodao 13 (12 u prvom poluvremenu), a Vitkovac 11.

Četmen je predvodio Ventspils (19), a pratili su ga Harvi Grant (12, 4-4 za dva) i Troj Barnis (12, 6-6 za dva).

Ostali rezultati grupe F: Karšijaka - PAOK 81:87 (18:19, 12:7, 19:18, 17:22, 15:21), Zjelona Gora - Lokomotiva 78:97 (14:31, 15:20, 24:25, 25:21).

Ventspils - Budućnost Voli 82:75 (24:21, 26:13, 20:18, 12:23)

Ventspils - Dvorana: "Olimpik centar”. Gledalaca: 2.000. Sudije: Zaščuk (Ukrajina), Davidov (Rusija), Rodsand (Norveška).

Ventspils: Barnis 12, Lejasmejers 10 (2-0), Kanbergs, Vairogs 2, Ate, Gulbis 7, Gražulis 2, Pejners 8 (1-1), Četmen 19 (12-10), Mejers 10 (2-2), Grant 12 (5-4).

Budućnost Voli: Kuk 7 (3-3), Šehović 9, Dašić 2, Planinić 13 (3-1), Subotić 4, Radunović, Šihi 4 (2-2), Vitkovac 11 (4-1), Popović 3 (2-1), Renolds 18 (10-10), Ćapin 4, Rikić.