Brazil nadskočio Srbiju, Španiji pripao derbi

Srbija, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 03.09.2014. 22:13h

Iako prije današnjih posljednjih duela u četiri grupe Mundobasketa u Španiji nije sve riješeno, ipak su jedina dva prava favorita, domaćin i SAD, učinili što je do njih da se ne sastanu prije projektovanog finala.

Amerikanci su pred današnje posljedne kolo prvi u grupi C, a isto je uradila i „furija”, revanšom Francuskoj za poraz u finalu prošlogodišnjeg Evropskog prvenstva. „Trikolori” su pružili koliko su mogli, ali je u njihovoj igri vidan izostanak najboljeg igrača, Tonija Parkera.

Srbija je doživjela i drugi poraz, ali za razliku od Francuske, „orlovi” ovoga puta ne mogu da krive sudije. To najbolje ilustruju riječi najboljeg aktera u ekipi Miloša Teodosića (14 poena i pet asistencija) tokom tajm-auta u 16. minutu.

"Pa šta mi hoćemo, 'ajmo kući! Niko loptu ne može da uhvati", grmio je Teodosić.

A poslije očajnog poluvremena u trećem periodu Srbija je bila prava ekipa, uspjela da preokrene i preuzme kontrolu, ali na trećini posljednje dionice opet su Đorđevićevi igrači ponavljali iste greške.

Bespotrebni faulovi u napadu, soliranje i promašena slobodna bacanja odveli su Srbiju u poraz i četvrto mejsto u grupi A, pa će im rival u osmini finala biti pobjednik današnjeg duela između Argentine i Grčke.

"Otvorili smo loše utakmicu, to protiv Brazila nije prihvatljivo. Bili samo potpuno bez koncentracije. O tome smo razgovarali na poluvremenu, mnogi igrači su tada govorili da su sami krivi. Nismo odgovorili na njihov ritam", istakao je Đorđević.

Srbija je na poluvremenu imala 16 poena minusa.

"Krenuli smo da igramo našu igru u trećoj četvrtini. Zadovoljan sam igrom u tom dijelu. Tada je do izražaja došao naš talenat i instinkt. Ostaje žal za izgubljenim loptama koje su odlučile utakmicu. Opet smo ispustili pobjedu", rekao je Đorđević, nakon drugog poraza u Španiji.

Hrvatska nije uspjela dase vrati nakon šokantnog poraza od Senegala, pa su „vatreni” bili lak zalogaj za raspoložene Helene. Grčka je odličnom igrom već do poluvremena pokazala da ne želi ništa da prepusti slučaju.

Uprkos dvijema startnim pobjedama, Hrvati sada strahuju za prolazak u osminu finala. Ipak, pobjeda nad Portorikom odvela bi ih u prvoj eliominacionoj rundi na domaćina, Španiju.

"Nakon četiri kola je nemoguće da nam sudije ponavljaju iste greške. Pa u prvom poluvremenu su našim rivalima sudili samo četiri faula. Ipak, Portoriko nije tako čvrst kao Grčka. Stvari su jasne po nas, u današnjoj utakmici moramo igrati kao u drugom poluvremenu i moramo više asistirati, ali i prilagoditi se čudnom kriterijumu suđenja", jasan je Jasmin Repeša, trener Hrvatske.

Uzbudljiv duel odigrali su Slovenija i Angola, a rezultatska klackalica je trajala sve do posljednjih pet minuta. Tada su Murić i Prepelič pogodili svoje prve trojke i „zmajčeki” su uspjeli da se u naredna dva minuta odlijepe na 10 razlike. Angola se nije predavala, ali su izabranici Jurija Zdovca bili sigurni u finišu.

Rezultati 4. kola i parovi posljednjih utakmica u grupama

Grupa A

Egipat - Iran 73:88 (15:27, 26:21, 15:16, 17.24), Srbija - Brazil 73:81 (16:23, 16:25, 32:12, 9:21)

Španija - Francuska 88:64 (22:19, 22:15, 21:16, 23:14)