Velika pobjeda, Crna Gora bolja od Izraela

Ostala je, na sreću, naša selekcija mirne glave u dodatnih pet minuta i dokazala da joj Izrael leži. Ovo je bila četvrta pobjeda protiv ovog rivala u pet mečeva
12 komentar(a)
Ažurirano: 10.08.2014. 18:28h

Na fenomenalan način su košarkaši Crne Gore počeli kvalifikacije za EP 2015, pošto su kao gosti savladali Izrael.

Ovom pobjedom „crveni” su možda napravili i ključni korak ka trećem uzastopnom nastupu na velikim takmičenjima.

Trijumf je osiguran tek u produžetku, a da su igrači bili malo koncentrisaniji, sve dileme su mogli riješiti u regularnom dijelu.

Minut prije kraja imali su vođstvo od 86:80, ali su dozvolili Izraelu da se vrati u meč i poenima Gaja Pninija sa linije penala izbori produžetak.

Prethodno je bio udvojen Tejlor Ročesti, niko od igrača ga nije pratio i lopta je izgubljena.

Na sreću, ono što su tada propustili, nadoknadili su u dodatnih pet minuta, a tačku je stavio Sead Šehović osam sekundi prije kraja sa linije penala.

Ročesti je ubacio 17 poena (10 u trećoj četvrtini) uz devet asistencija, a pratili su ga Vladimir Dragičević (16, 10 u prvom poluvremenu, šest skokova) i Sead Šehović (15, šest skokova).

U domaćem sastavu blistao je NBA star Omri Kaspi (28, 10 uhvaćenih lopti).

Prvo poluvrijeme obilježila je izjednačena igre, obje ekipe su imale priliku da se odlijepe, ali bez uspjeha, pa je domaćin na poluvremenu imao minimalnu prednost (40:39).

U drugom dijelu daleko bolja igre “crvenih”. Razigrao se Ročesti za koga Izraelci nisu imali rješenja.

Bio je tvorac preokreta kojima je Crna Gora od minus četiri (49:45), stigla do plus osam na kraju treće četvrtine (58:66).

Brzim napadima domaćin je pokušavao da stigne do preokreta i prišao je na minus dva (70:72), pet minuta prije kraja, ali su “crveni” uspjeli da odbiju taj napad.

Opet je Izrael zaporijetio, Dor Fišer je zakucao za 80:81.

Nakon toga je iskusni centar nesportski zaustavio Vladimir Golubovića, koji je dao dva bacanja, a sve je trojkom začinio Vladimir Mihailović (80:86).

Činilo se tada da je meč riješen, ali tako nisu mislili Izraelci. Mekel je dva puta bio precizan sa linije penala, a našoj selekciji je ostalo 18 sekundi za posljednji napad.

Ročesti je bio prinuđena da pogriješi, a poklon je iskoristio Pnini, kojeg je faulirao ga je Suad Šehović.

Član Makabija je bio siguran sa penala.

Ostala je, na sreću, naša selekcija mirne glave u dodatnih pet minuta i dokazala da joj Izrael leži.

Ovo je bila četvrta pobjeda protiv ovog rivala u pet mečeva.

U drugom meču u grupi, Holandija je savladala Bugarsku (62:53).

Izrael - Crna Gora 97:100 (20:17, 20:22, 18:27, 28:20, 11:14)

Nikozija - Gradska dvorana. Gledalaca: 400. Sudije: Roča (Portugal), Koromilas (Grčka), Ciulin (Rumunija).

Izrael: Hanoči, Nisim, Limonad 11 (2-2), Mekel 19 (6-5), Elijahu 6, Kaspi 28 (11-8), Pnini 10 (6-3), Kadir, Halperin 13 (4-4), Grin 2, Fišer 8, Jivzori.

Crna Gora: Mihailović 9 (2-1), Su. Šehović 6, Dragičević 16, Se. Šehović 15 (6-5), Golubović 10 (3-2), Ročesti 17 (4-4), Bjelica 10, Radović 8 (3-1), Maraš, Popović, Ivanović 9 (4-4), Borisov.