Bugari slavili, „crveni” u dva meča bez prava na grešku

Bugari u produžetku savladali Crnu Goru sa 82:81 i natjerali je da se u preostala dva meča bori za opstanak u A diviziji
Mlada košarkaška reprezentacija, Foto: Košarkaški savez Crne Gore
Ažurirano: 16.07.2014. 17:18h

Otišli su sa željom da izbore opstanak u A diviziji, a propustili su najveću šansu, jer su nakon produžetka poraženi od Bugarske. Zbog toga ih sada na putu ka tom cilju čeka vraški težak posao - mladi košarkaši Crne Gore sjutra moraju prvo da pobijede Mađarsku, a zatim i boljeg iz meča Švedska - Češka, ili će njihovi nasljednici naredne godine igrati u B diviziji.

Činilo se da će tim Mihaila Pavićevića prelomiti izjednačeni meč sredinom 3. četvrtine, jer je u 36. minutu u dva navrata imao plus devet (65:56 i 67:58). Ali, uporni Bugari su minut i 28 sekundi prije kraja izjednačili (69:69), da bi 27 sekundi kasnije Mašan Vrbica pogodio trojku. Kris Minkov je 10 sekundi prije kraja smanjio na 74:73, a potom i donio produžetak, nakon što je kapiten Crne Gore Nikola Žižić realizovao samo jedno bacanje.

U produžetku su obje ekipe bile nesigurne u završnici, ali niko nije mogao ni da pretpostavi da će minut i 30 sekundi prije kraja Minkov dati koš odluke za 82:80. Do posljednje sirene, Milija Miković je napravio faul u napadu, a potom bio polovičan sa linije penala, čime je „uprskao” još jedno fenomenalno izdanje, pošto je meč završio sa 30 poena i 16 skokova. Uzgred, i Vrbica je četiri sekunde prije kraja bio neprecizan iza linije 6,75 metara.

Crna Gora - Bugarska 81:82 (17:13, 17:16, 15:21, 26:25, 6:7)

Heraklion - „Heraklion arena”. Gledalaca: 100. Sudije: Himenes-Truhiljo (Španija), Hruša (Češka), Vilijams (Engleska).

Crna Gora: Đurović, Raičević 3, Mrdak, Žižić 20, Vušović 14, Vrbica 5, Milović, Miković 30, Pavićević, Kovačević 8, Pajović, Drašković 1.

Bugarska: Ivkov, Marinov, Mihajlov 6, Vezenkov 20, Stojanov 7, Karamfilov 10, Minkov 24, Grozev, Hristov, Pejčinov, Vutev 15, Galabov 0.