70 komentar(a)
Košarkaši Španije, Foto: Beta AP
Ažurirano: 18.09.2013. 21:00h

Španija i Francuska su prvi polufinalisti Evropskog prvenstva u Sloveniji.

„Crvena furija“ je bila ubjedljiva protiv Srbije sa 90:60 (21:5, 27:18, 25:16, 17:21), dok su „galski pijetlovi“ eliminisali domaćina šampionata sa 72:62 (10:12, 16:12, 24:21, 22:17).

Ako je i neko sumnjao u kvalitet Španije, duel sa Srbijom je otklonio dileme, jer je “furija” pokazala koliko je moćna. Od starta je ekipa Huana Antonija Orenge imala potpunu kontrolu, a već u 6. minutu bilo je jasno da je pobjednik riješen. Na krilima Rudija Fernandesa (postigao 13 poena u prvoj dionici), aktuelni prvak Evrope je stigao do 17:2, a do kraja prve četvrtine primio je svega pet poena.

Do odlaska na odmor Španija je povećela prednost na plus 25 (48:23). Ako je i postojala bilo kakva nada Srbije u preokret, ona je nestala na startu drugog poluvremena, kada je Španija napravila seriju 10:0 za 58:23.

Prednost „crvene furije“ kretala se i do plus 40, koliko je bilo u 28. minutu (71:31).

"Odbrana je bila fenomenalna, najbolja u dosadašnjem dijelu šampionata. U napadu su sjajni bili Rudi i Serhio i zasluženo smo stigli do pobjede. Ponosan sam na tim, uradili smo sve što smo trebali, igrali smo našu igru. Moramo što prije zaboraviti ovaj duel i okrenuti se polufinalu", rekao je Hoze Manuel Kalderon, plej Španije.

Serhio Rodriges je bio najefikasniji akter meča sa 22 poena uz četiri asistencije, a Fernandes je dodao 19. Raško Katić i Danilo Anđušić su sa po 11 koševa bili jedini dvocifreni u poraženom timu.

"Ovaj poraz nevjerovatno boli. Većina nas nikada nije igrala protiv protivnika ovog kvaliteta i vidjeli ste koliko su oni moćni. Iskoristili su naše greške na početku i ostvarili veliku prednost za bukvalno pet minuta. Nama kao da su se vezale ruke, a ekipa kao što je Španija to koristi u svakom trenutku. Nije nam trebao ovaj poraz, ali nije sve gotovo. Čeka nas velika borba, ali pokazaćemo za šta smo ginuli na pripremama. Ovo je bila jedna od tri meč lopte za Svjetsko prvenstvo i nadam se da ćemo iskoristiti sljedeću", istakao je Nemanja Nedović.

Slovenija i Francuska odigrali su daleko zanimljiviji meč. Tokom prvog poluvremena vodila se velika borba, ekipe su se smjenjivale u vođstvu.

Prvu značajniju prednost ostvarila je četa Vensana Kolea u finišu treće četvrtine, kada je Toni Parker pogodio dva bacanja za plus osam (50:42). Domaćin je uspio da se vrati na kratko, jer je Francuska šest minuta prije kraja stigla do dvocifrene prednosti (59:49).

Poslije minuta odmora Božidara Maljkovića, njegov tim je napravio seriju 8:1 i prišao na minus četiri (57:61), a Goran Dragić je imao šansu da Slovenija definitivno uhvati priključak.

Međutim, promašio je trojku, a Francuzi su to kaznili, otišli na 65:57 za rutinski završetak meča. Jedan od razloga trijumfa Francuza leži i u podataku da su iz drugog napada dali 20, a domaćin svega šest poena.

Parker je u najvažnijem meču u dosadašnjem dijelu takmičenja pokazao klasu.

Dao je 27 poena, a pratili su ga Nikola Batum (14, pet skokova) i Boris Dijao (10, šest skokova). U redovima Slovenije tri igrača su imala dvocifren učinak. Goran Dragić je dao 18 (6-1 za tri), Zoran Dragić 12 (3-0 za tri), a Boštjan Nahbar 10.

Srbija sjutra u borbi od 5. do 8. mjesta igra protiv Slovenije (14.30). Pobjednik će obezbijediti vizu za Svjetsko prvenstvo, poraženi će imati još jednu priliku, jer samo osmoplasirani tim neće igrati na SP.