Crna Gora na oproštaju bolja od Srbije

Osim Srbije, iz B grupe plasman u drugu fazu izborile su i selekcije Litvanije i Letonije
318 komentar(a)
Ažurirano: 09.09.2013. 21:10h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Jesenice - Pobjedom su košarkaši Crne Gore počeli, pobjedom su i završili nastup na Evropskom prvenstvu u Sloveniji. Nažalost, to je slaba utjeha, jer nisu uspjeli da ostvare zacrtani cilj i plasiraju se u drugu fazu.

U „grupi smrti“, kako je nazvana grupa u Jesenicama, naša selekcija je ostvarila dvije pobjede i tri poraza, pa u drugu fazu idu Srbija, Litvanija i Letonija koje su sakupile po tri pobjede. Osim Crne Gore, kući ide i Bosna i Hercegovina, koja takođe ima tri pobjede, te Makedonija koja je ostala na jednoj.

U meču koji nije imao nikakav značaj, Srbija je nastupila bez prvog centra Nenada Krstića i prvog pleja Stefana Markovića, što su izabranici Luke Pavićevića iskoristili da se makar pobjedom oproste od još jednog razočaravajućeg učešća Crne Gore na evropskim šampionatima.

Opet je odlučivala neizvjesna završica, a presudila je trojka Milka Bjelice 14 sekundi prije kraja.

U prvoj četvrtini “crveni” su u dva navrata imali minus 11 (19:8, 21:10), ali su velikom borbom uspijevali da se vrate u igru i do odlaska na odmor smanje minus na svega tri poena.

Mnogo bolje je Crna Gora ušla u drugo poluvrijeme - kod vođstva Srbije 43:40 u 23. minutu, napravila je seriju 10:2 i preokrenula na 50:45. Finiš tog dijela meča pripao je izabranicima Dušana Ivkovića, koji su pred odlučujućih 10 minuta imali četiri poena prednosti (54:58).

Meč je odlučen u periodu od 30. do 36. minuta, kada je Crna Gora serijom 20:4 stigla do maksimalnih plus 12 (74:62). Pokušavala je Srbija da u finišu preokrene, ali su „crveni“ bili koncentrisaniji i nisu dozvolili da prokockaju prednost.

Na kraju meča grupa navijača Crne Gore je aplauzima ispratila reprezentativce u svlačionicu.

Tajriz Rajs je opet bio najefikasniji sa 12 poena, po 11 su dali Milko Bjelica i Bojan Dubljević, a Aleksa Popović 10. Raško Katić je predvodio Srbiju sa 19 koševa (12-9 iz igre), a pratili su ga Bogdan Bogdanović (14) i Nemanja Bjelica (11).

Crna Gora - Srbija 83:76 (19:25, 15:12, 20:21, 29:18)

Jesenice - Dvorana "Podmežakla arena". Gledalaca: 3.000. Sudije: Arteaga (Španija), Cerebuh (Italija), Petek (Slovenija).

Crna Gora: Vučević 8, Bakić, Suad Šehović 8, A. Popović 10, Sead Šehović 7, Sekulić 6, Ivanović 8, Bjelica 11, Rajs 12, M. Popović, Dubljević 11, Dašić.

Srbija: Nedović 5, Nemanja Krstić 3, Micić 4, Bogdanović 14, Bjelica 11, Marković, Kalinić 7, Gagić 6, Nenad Krstić, Anđušić 3, KATIĆ 19, Štimac 4.

TOK MEČA

Srbija je do kraja uspjela da smanji zaostatak, ali ne i da ugrozi trjumf izabranika selektora Luke Pavićevića.

Ivanović pogađa u faul Katića za dvocifrenu prednost (74:62) u 36. minutu, čime je ova utakmica i prelomljena...

Period dobre igre naše selekcije, Suad Šehović završava kontru za plus devet (71:62) nešto manje od pet minuta prije kraja.

Nova trojka Crne Gore, ovog puta Ivanovića za plus sedam (69:62) u 35. minutu.

Trojka Seada Šehovića, "crveni" vode 64:60.

Rajs je pogodio trojku, potom i dvojku za vođstvo Crne Gore, Ivković je pozvao minut odmora - 59:58 (32. minut).

Finiš treće perioda pripada Srbiji, koja ima plus četiri (58:54) pred odlučujućih 10 minuta.

Preokret Srbije, dva i po minuta prije kraja treće četvrtine (52:53).

Serija Crne Gore 10:2 za plus pet (50:45), Ivković je zatražio tajm-aut.

Milko Bjelica je pogodio dva bacanja, u 22. minutu Crna Gora prvi put vodi (38:37).

Sekulić je pogodio na startu drugog poluvremena za minus jedan Crne Gore (36:37).

Novi laki poeni Srbije, ovog puta preko Katića, selektor Crne Gore traži novi minut odmora.

Četiri lagana poena Srbije, Pavićević je bio prinuđen da pozove tajm-aut.

Odlična igra Crne Gore na startu druge dionice, Sead Šehović je poentirao iz kontranapada, Ivković je zatražio minut odmora.

Rajs je vezao pet poena u finišu, Crna Gora je smanjila zaostatak (19:25).

Ekipa Dušana Ivkovića prvi put dolazi do dvocifrene prednosti poslije koša Nemanje Bjelice - 19:8 (7. minut).

Bogdanović je pogodio trojku, Srbija je na plus devet (15:6) u 6. minutu.

Kalinić je pogodio uz faul Suada šehovića za 10:4 na sredini prve dionice.

Bolji početak Srbije, koja je 3. minutu ima plus tri (5:2).

Naša selekcija je meč počela u petorci - Rajs, Suad Šehović, Aleksa Popović, Bjelica i Sekulić.

Crna Gora i Srbija igraju posljednji meč grupe B u Jesenicama.

Za oba rivala meč nema rezultatski značaj.

„Crveni“ su, nažalost, izgubili sve šanse za prolaz u drugu rundu porazom od Litvanije u nedjelju veče, dok četa Dušana Ivkovića nastavlja takmičenje u „Stožicama“.

Ovo će biti treći duel Crne Gore i Srbije za nešto više od godinu dana.

Sastali su se i u kvalifikacijama za EP u Sloveniji, a „crveni“ su oba puta slavili.