Najefikasniji u crnogorskoj selekciji bio je Tajriz Rajs sa 24, dok je Blagota Sekulić meč završio sa 13 poena
56 pregleda 457 komentar(a)
Ažurirano: 05.09.2013. 14:54h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Jesenice - Na isti način na koji su dobili Makedoniju, košarkaši Crne Gore su poraženi od Letonije. Odlučivao je dramatičan finiš, ekipa Ainarsa Bagatskisa je imala više nerava i koncentracije i košem Kristapsa Janičenoksa, 6,4 sekundi prije kraja, stigla je do slavlja sa 73:72.

Pokušao je Tajris Rajs da sa zvukom sirene poentira, ali se lopta zaustavila na obruču za veliko slavlje Letonaca.

Sada je put „crvenima” ka drugoj fazi daleko teži. Sjutra moraju da dobiju Bosnu i Hercegovinu i da onda nakon dana odmora u duelima sa Litvanijom i Srbijom traže vizu za nastavak takmičenja.

Nešto više od četiri minuta prije kraja, naša selekcija je imala plus osam (67:59), nakon što je Milko Bjelica trojkom zaključio seriju 13:0. Činilo se tada da su vrata trijumfa otvorena, ali se, nažalost, desio veliki pad.

Loše je Crna Gora odigrala u odbrani, a Letonci su to kaznili i serijom 9:0, koju je trojkom zaključio Ričard Kuksiks, 56 sekundi prije kraja poveli 69:68. Uzvratio je Rajs sa linije penala, a Janičenoks je trojkom vratio prednost svom timu.

Rajs je pokazao klasu, košem uz dodatno bacanja je vratio nadu u trijumf pulenima Luke Pavićevića. Bagatskis je zatražio minut odmora, a njegovim izabranicima je ostalo 11,3 sekundi za posljednji napad. Janis Blums je krenuo u prodor, bio je udvojen pod našim košem, ali je pronašao samog Janičenoksa na šutu, a takav poklon 30-godišnji bek VEF Rige ne propušta. Bio je mirne ruke za drugi trijumf Letonaca i priliku za plasman u drugu fazu.

Vidjelo se od starta da će ovaj duel biti možda i teži nego protiv Makedonije. Naša selekcija nije bila šuterski raspoložena na startu, a i sudije su svirale gotovo svaki kontakt pod košem Crne Gore. Čak 11 faulova je suđeno Crnoj Gori u prvom periodu, a Letoncima svega pet. Igrači iz nekadašnje sovjetske republike su često bili na liniji bacanja (šutirali 10 slobodnih, „crveni” samo dva), pa je to razlog što je nakon prvih 10 minuta bilo neriješeno (17:17).

Početak druge dionice pripao je Letoniji, koja je u 14. minutu imala plus pet (25:20).

Uspjela je Crna Gora da se vrati u meč veoma brzo zahvaljujući Blagoti Sekuliću. U periodu od 17. do 19. minuta viđena je dobra igra „crvenih“, koji su 90 sekundi prije odlaska na odmor imali vođstvo od 36:31.

Međutim, uslijedilo je nekoliko grešaka u napadu, što je rival iskoristio i zahvaljujući Janičenoksu preokrenuo (37:36). Na pauzu od 15 minuta otišlo se sa neriješenim rezultatom, nakon što je Rajs bio polovičan sa linije penala (37:37).

Početak nastavka donio je izjednačenu igru, a sredinom trećeg perioda Letonici su „namjestili” ruke i stigli do plus sedam. Naša selekcija nije dozvolila Letoniji da se odlijepi, Aleksa Popović je u samoj završnici pogodio trojku za minus dva (54:52), pred odlučujućih 10 minuta.

Letonci su u 32. minutu poveli 59:54, uzvratila je Crna Gora serijom 13:0 za plus osam (67:59), ali to vođstvo nije uspjela da sačuva. Bojažljivo su „crveni” odigrali finiš, rival je u samoj završnici stao u zonsku odbranu, što je potpuno poremetilo napad Crne Gore.

Sada Sekuliću i drugovima ostaje da se odmore i pripreme za duel sa Bosnom i Hercegovinom. Izabrali su teži put do druge faze, a ostaje nada da će pokazati da vrijede i da će nastaviti takmičenje.

Sem Rajsa, koji je dao 24 poena (pet asistencija) i Sekulića (13, šest skokova), nije bilo raspoloženog igrača za duel sa Letoncima. Potpuno su podbacili momci koji su najavljivani kao najjače oružje - centri Nikola Vučević (šut iz igre 7-1) i Bojan Dubljević (9-3).

Ni Vladimir Dašić nije imao svoj dan. Tri puta je šutirao za dva i jednom za tri poena, ali nije uspio nijednom da poentira, zbog čega ga nije ni bilo na terenu u drugom poluvremenu. Janičenoks je predvodio Litvaniju sa 15 koševa, a tri manje je dao Roland Freimanis.

Rezultati mečeva drugog kola

Grupa A

Ukrajina - Izrael 74:67

Belgija - Nemačka 77:73

Francuska - Velika Britanija 88:65.

Tabela: Ukrajina 2-0, Francuska 1-1, Velika Britanija 1-1, Nemačka 1-1, Belgija 1-1, Izrael 0-2.

Grupa B

Letonija - Crna Gora 73:72

Srbija - Bosna i Hercegovina 77:67

Litvanija - Makedonija 75:67

Tabela: Srbija 2-0, Letonija 2-0, Litvanija 1-1, Crna Gora 1-1, Makedonija 0-2, Bosna i Hercegovina 0-2.

Grupa C

Hrvatska - Gruzija 77:76

Češka - Poljska 69:68

Slovenija - Španija 78:69.

Tabela: Slovenija 2-0, Španija 1-1, Hrvatska 1-1, Gruzija 1-1, Češka 1-1, Poljska 0-2.

Grupa D

Finska - Švedska 81:60

Italija - Turska 90:75

Grčka - Rusija 80:71.

Tabela: Grčka 2-0, Italija 2-0, Finska 2-0, Švedska 0-2, Rusija 0-2, Turska 0-2.

TOK MEČA

Košem Janičenoksa, 6,4 sekunde prije kraja, Letonija je savladala Crnu Goru 73:72, jer "crveni" nisu uspjeli da realizuju posljednji napad.

Nakon četiri uzastopna poena Terisa Rajsa, Crna Gora je povela 72:71, nešto više od 11 sekundi prije kraja.

Serija Letonije 9:0 za preokret (67:68), 56 sekundi prije kraja.

Serija 10:0 naše selekcije u režiji Sekulića i Rajsa za plus pet, pet i po minuta prije kraja (64:59)

Rajs je izjednačio, Kuksiks trojkom vratio prednost svom timu (57:54).

Letonci imaju plus dva pred odlučujućih 10 minuta.

Trojka Beržinsa za 48:41, Luka Pavićević je zatražio minut odmora.

Drugo poluvrijeme su Letonci počeli bolje i imaju plus četiri (45:41),

Rajs je pogodio jedno od dva bacanja za izjednačenje (37:37) pred 15-minutu pauzu.

Nekoliko grešaka u finišu prvog poluvremena igrača Crne Gore, što je Letonija iskoristila i preokrenula (37:37).

"Alej-up" Seada Šehović i Vučevića, centar Orlanda pogađa uz faul za plus pet (36:31), minut i 20 prije kraja prvog poluvemena.

Sa četiri vezana poena, kapiten Sekulić donosi prednost Crnoj Gori (26:25) na sredini drugog perioda.

Bolji početak druge četvrtine za Letoniju, koja u 13. minutu ima plus pet (25:20).

Završnica prve dionice pripala je Letoncima, koji su poveli 17:14, ali ih je trojkom smirio Bjelica (17:17).

Rajs je pogodio trojku, Dubljević dvojku, za vođstvo naše selekcije.

Letonci su bolje počeli, trojkom Blumsa poveli su 5:0, uzvratio je Rajs (5:2),

Crna Gora meč počinje u petorci - Rajs, Suad Šehović, Aleksa Popović, Dašić i Dubljević.

U dvoranu je ušla grupa navijača Crne Gore, koja je odmah napravila sjajnu atmosferu.

Crna Gora i Letonija otvaraju drugi dan takmičenja u Jesenicama, meč počinje u 14.30 sati.

Obje selekcije su na startu bile uspješne.

"Crveni" su u dramatičnom finišu savladali Makedoniju (81:80), dok je Letonija bila bolja od Bosne i Hercegovine (86:75).

Pola sata prije meča ispred dvorane se pojavila grupa navijača naše selekcije, u u fan zoni se sa razglasa puštaju crnogorske pjesme.