Početak kakav se priželjkivao, Crna Gora bolja od Makedonije

Odlučujuće poene postigao je Tajris Rajs deset sekundi prije kraja sa linije slobodnih bacanja
91 pregleda 201 komentar(a)
Crna Gora, Foto: FoNet/EPA
Ažurirano: 05.09.2013. 10:11h

Od specijalnog izvještača “Vijesti”

Jesenice - Crna Gora je nastup na Evropskom prvenstvu u Sloveniji počela na najljepši mogući način. U dramatičnom finišu, koji ni Hičkok ne bi mogao da režira, naša selekcija je savladala Makedoniju , koja je prije početka važila za apsolutnog favorita.

Iako su u većem dijelu meča jurili prednost rivala, „crveni“ su imali dovoljno znanja, koncentracije i hrabrosti da finiš odigraju maestralno i stignu do slavlja, iako je atmosfera na tribinama bila kao da se igra u Skoplju.

Poene za pobjedu postigao je Tajris Rajs sa linije penala 10 sekundi prije kraja meča. Imali su Makedonci posljednji napad, ali se lopta nakon prodora Boa Mekejleba nećkala, vrtila po obruču, da bi je Milko Bjelica izbacio van reketa.

Bjelica je nakon toga uhvatio mrežicu, uslijedili su žestoki protesti igrača i stručnog štaba Makedonije, koji su smatrali da koš treba da bude priznat (lopta se odbila od obruča).

Sudije su nakon kratkog vijećenja presudile da je sve bilo u redu, loptu su dosudile za Crnu Goru, za veliko slavlje i prvi, možda i odlučujući korak ka drugoj fazi šampionata.

Bila je to praktično repriza meča iz prvog kruga šampionata u Litvaniji, koji je poslije produžetka završen pobjedom Crne Gore. Do večeras bio je to jedini trijumf naše reprezentacije na velikim takmičenjima.

Početak meča nije bio obećavajući za našu selekciju. Makedonija je lako pronalazila put do našeg koša, dok su se, sa druge strane, „crveni“ dosta mučili da poentiraju.

Zbog toga su u 3. minutu imali minus pet (7:2), koliko je bilo i sredinom prve četvrtine (15:10). Međutim, finiš četvrtine je pripao Crnoj Gori, Nikola Vučević i Sead Šehović sa pet poena donijeli su minimalnu prednost “crvenima” (25:24).

Kako su završili prvu, izabranici Luke Pavićevića su počeli i drugu - sjajno. U 12. minutu bilo je 32:26, ali iskusni Makedonci nisu dali da se naša selekcija odlijepi. Smanjili su prednost, ali je to bilo kratkog daha. Vladimir Dašić, koji je do tada sjajno čuvao Pera Antića, u 17. minutu pogodio je trojku za plus 11 (43:32).

Veliki minus razbudio je zvanično četvrtu selekciju Evrope, koja je u posljednja dva minuta prvog poluvremena napravila seriju 10:0, koju je trojkom zaključio Antić za prednost Makedonije (46:45) na kraju prvog poluvremena.

Od sredine treće četvrtine, Makedonija je stalno imala prednost od dva do osam poena, koliko je bilo u 34. minutu. Ipak, naša selekcija se nije predavala, u finišu je zaigrala sjajno u odbrani, a u napadu je sve stvari u svoje ruke uzeo fenomenalni Rajs, što je na kraju nagrađeno velikom pobjedom protiv hita šampionata u Litvaniji.

Suad Šehović (četiri trojke) i Tajris Rajs su predvodili Crnu Goru sa po 16 poena, Milko Bjelica je dao 12, a Sead Šehović 11. Bo Mekejleb je bio najefikasniji u redovima Makedonije sa 23 koša, a odličan je bio i Damjan Stojanovski sa 19.

Crna Gora će u drugom kolu, sjutra u 14 sati i 30 minuta, igrati sa Letonijom.

Đukanović na tribinama

Osim grupe navijača, košarkaše Crne Gore pratili su i premijer i predsjednik Košarkaškog Saveza Crne Gore Milo Đukanović sa suprugom, gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša, predsjednik Izvršnog odbora KSCG Veselin Barović, kao i Dragan Bokan, predsjednik Budućnost Volija.

Na tribinama su viđeni i Roman Lisac, jedan od čelnika ABA lige, koji je bio u društvu poznatog košarkaškog menadžera Miodraga Ražnatovića, a duel su posmatrali i potpredsjednici KS Srbije - Dejan Bodiroga i Dragan Tarlać.

TOK MEČA

Rajs je ukrao loptu Ilijevskog i poentirao, Pipan je zatražio minut odmora...

Novim košem Rajsa, naša selekcija se potpuno vratila u meč.

Ekipa Aleša Pipana je imala plus osam (76:68), ali je Suad Šehović trojkom vratio Crnu Goru u igru.

Makedonija je imala plus sedam, ali se sa četiri vezana poena Bjelice, naša selekcija vratila u igru (67:64).

Seriju je zaključio trojkom Antić, što su bili njegovi prvi poeni na meču.

Finiš prvog dijela pripao je Makedoncima, koji su serijom 10:0 na veliki odmor otišli sa minimalnom prednošću (46:45).

Suad Šehović i Dašić su pogodili trojke za plus 11 (43:32) u 17. minutu.

Odličan početak druge četvrtine za Crnu Goru, koja u 12. minutu ima plus šest (32:26).

Sead Šehović je vezao pet poena, naš selekcija na kraju prve četvrtine ima minimalnu prednost (25:24).

Sead Šehović je realizovao dva bacanja, Crna Gora je stigla do izjednačenja u 8. minutu (17:17).

Suad Šehović je pogodio trojku, potom sjajno zakucao za 9:8 (5. minut).

Bolji početak Makedonaca, nakon što je Mekejleb pogodio dva bacanja, rezultat je 9:3 (4. minut).

Crna Gora je počela meč sa petorkom - Rajs, Aleksa Popović, Suad Šehović, Dašić i Dubljević.

Košarkaši Crne Gore od 17.45 sati igraju premijerni meč na Evropskom prvenstvu u Sloveniji.

Rival je Makedonija, koja je prije dvije godine u Litvaniji osvojila četvrto mjesto.

Biće ovo repriza duela iz Alitusa, jer su se ove dvije selekcije sastale i na startu prethodnog šampionata.

"Crveni" su nakon produžetka slavili 70:65.