Španija novi prvak Evrope

1 komentar(a)
Sančo Litl, Foto: Fibaeuropa.com
Ažurirano: 30.06.2013. 20:48h

Nakon 20 godina (posljednji put slavile 1993. u Peruđi), košarkašice Španije su nove prvakinje Evrope.

U finalu kontinentalnog šampionata, “crvena furija” je savladala domaćina Francusku sa 70:69 (21:12, 15:23, 17:20, 17:14).

Španija je bila ta koja je vodila tokom većeg dijela meča, početkom druge dionice imala je i plus 12 (26:14), ali je Francuska do odlaska na odmor uspjela da uhvati priključak (36:35).

U nastavku izjednačena igra koš za koš, da bi u odlučujući dionicu domaćin šampionata ušao sa minimalnom prednošću (55:53).

Posljednja četvrtina je donijela veliku borbu, ekipe su se smjenjivale u vođstvu, a nešto manje od tri minuta prije kraja Sančo Litl je pogodila za, kasnije se ispostavilo, nedostižnih 68:64.

Dva minuta prije kraja Selin Dumer je pogodila trojka za minus jedan (68:67), a tačku na pobjedu “crvene furije” stavila je Litl devet sekundi prije posljednjeg zvuka sirene.

Zatražio je Pjer Vinsen minut odmora za posljednji napad svog tima.

Pokušale su Francuskinje da izbore produžetak, ali je Edvidž Louson-Vejd promašila trojku, a Sandrin Gruda je samo ublažila poraz.

U pobjedničkom timu blistala je Alba Torens sa 21 poenom (trojke 6-4), a Litl, koja je izabrana za MVP igrača šampionata, je ostvarila dabl-dabl učinak (20 poena, 11 skokova).

Gruda je za Francusku ubacila 25, a Dumer 11 koševa.

Tako je Španije objedinila evropske krune u muškoj i ženskoj košarci.