Košarkaši Budućnosti, Foto: Savo Prelević

Evropska priča, evropski san, koji traje od novembra prošle godine, za košarkaše Budućnost Volija praktično je završen.

Kao i prošle sezone, i ove su “plavi” zaustavljeni u četvrtfinalu.

Istini za volju ostao je da se odigra revanš u Krasnodaru, ali trebalo bi da se desi čudo, pa da naš šampion nadoknadi minus od 18 poena protiv Lokomotive.

I prije početka meča znalo se da je ekipa Jevgenija Pašutina apsolutni favorit, a to je, nažalost, dokazala na terenu.

Igrala je Budućnost Voli dobro u prvom poluvremenu, ali u nastavku na terenu je postojao samo jedan tim.

Rusi su se razigrali, brzo stekli dvocifrenu prednost, koju su potom rutinski sačuvali i već sada mogu da razmišljaju o polufinalu Evrokupa.

Čedomir Vitkovac je bio jedini dvocifreni u domaćem timu sa 14 poena, ali uz loš šut iz igre (12-4), a uhvatio je sedam lopti i iznudio čak 11 faulova.

Doduše, Vitkovac je četiri puta izblokiran.

U redovima gostiju blistao je nekadašnji član San Antonija Derik Braun, koji je meč završio sa 17 koševa (12 u prvom poluvremenu) i osam skokova, Nik Kalates je dodao 15 (četiri asistencije), a Andrej Zubkov i Mantas Kalnietis (sedam uspješnih dodavanja) po 10 pogodaka.

Početak meča bio je obećavajući za Budućnost Voli, jer je u 4. minutu imala vođstvo od 7:2.

Uspjela je Lokomotiva da uhvati priključak (7:6), ali je do kraja prve dionice domaći tim stekao sedam poena prednosti (15:8).

U tim trenucima sve je funkcionisalo na pravi način, odbrana je bila čvrsta, napad tečan, pa otuda i prednost.

Pokušavali su Rusi da stignu rivala u drugoj četvrtini, ali sve što im je pošlo za rukom jeste da smanje zaostatak do odmora na tri poena (28:25).

Pauza od 15 minuta, kasnije se ispostavilo, i te kako je prijala igračima Lokomotive. Izašli su na teren u daleko boljem izdanju.

Ričard Hendriks je u 22. minutu donio prvo vođstvo svom timu (29:28), a samo 120 sekundi kasnije semafor je pokazivao 30:33.

Vladimir Mihailović je prekinuo seriju gostiju, ali samo nakratko.

Lokomotiva je do kraja treće četvrtine napravila seriju 18:4 i stigla do plus 15 (51:36), čime je i definitivno riješeno pitanje pobjednika.

Pokušavala je Budućnost Voli da agresivnijom igrom na startu posljednje četvrtine uhvati priključak, ali iskusniji i kvalitetniji gosti nisu dozvolili takav luksuz.

Kada je Hendriks u 33. minutu pogodio za 57:40, predao se i Dejan Radonjić.

Uveo je u igru Marka Mugošu, koji je do duela sa Lokomotivom igrao svega devet sekundi i to protiv Trijumfa.

Mladi bek je ukazano povjerenje iskoristio, dao je pet poena uz trojku sa zvukom sirene, kojom je ublažen poraz.