Budućnost Voli u četvrtfinalu Evrokupa

79 pregleda 16 komentar(a)
KK Budućnost, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 20.02.2013. 19:40h

Ispisana je nova stranica istorije Budućnost Volija. Drugi put uzastopno crnogorski šampion će igrati u četvrtfinalu Evrokupa, što je rezultat za divljenje.

Uspjeh dobija na značaju ako se zna da su “plavi” na tom putu morali da savladaju Banvit, lidera šampionata Turske i najefikasniji ekipu u ovom takmičenju sa prosjekom od 86,3 poena po meču.

Presudila je fenomenalna odbrana domaćeg sastava, za kojim tim iz Bandirme nije imao rješenje.

Dejan Radonjić zajedno sa saradnicima i igračima dao je domaći zadatak Orhunu Eneu.

Vjerovatno će bivši selektor Turske gledati kasetu sa ovog meča nekoliko puta, jer će imati mnogo toga da nauči.

Odigrala je Budućnost Voli meč iz udžbenika, najbolji ove sezone.

Napad je bio fenomenalan, odbrana još bolja, a potvrda toga je da je Banvit zaustavlje na, za njih, skromnih 50 poena.

Posebno je to došlo do izražaja u drugoj dionici, kada je samo Sergan Erdogan pogodio iz igre, dok su ostale poene (sedam), gosti dali sa linije penala.

Svi igrači u domaćem timu zaslužuju čestike za ono što su prikazali, ali mora se istaći sjajni Strahinja Milošević.

Bivši član Partizana i Crvene zvezde je dao 11 poena, uhvatio je devet lopti i imao jednu blokadu.

Dugo će se pamtiti njegovo efektno zakucavanje preko Čaka Dejvisa, koje je na noge podiglo “Moraču”.

Jednu od najboljih igara u dresu Budućnost Volija odigrao je Dimarkiz Bost, koji je dao 16 koševa (trojke 6-4), a dvocifren je bio i Čedomir Vitkovac 11 (trojke 5-3).

Vidjelo se od starta meča da je Budućnost Voli silno motivisana i da može da savlada turski tim sa 10 i više razlike.

Na isteku 3. minuta bilo je 8:0, ali su se iskusni gosti brzo vratili u igru i stigli do izjednačenja (11:11).

Prvih 10 minuta trojkom je zaključio Strahinja Milošević (17:14).

Druga četvrtina odredila je dalji tok meča. Nakon što je Erdogan smanjio na 17:16, na terenu je postojao samo jedan tim.

Granitna odbrana domaćeg tima bila je nerješiva enigma za Banvit, a napada je, sa druge strane, bio miran i tražilo se najbolje rješenje.

Kada je Marko Popović u 17. minutu pogodio iza linije 6,75 metara za magičinih plus 11 (28:17), “proključalo” je na tribina. To je bio trenutak koji je prelomio meč.

Domaći igrači su dobili injekciju stimulansa, gosti su se potpuno pogubili i prednost od tog trenutka do kraja meča nije bila manja od 13 razlike.

Kada je Bost pogodio treću vezanu trojku u trećem periodu za plus 20 (51:31), bilo je jasno da će Budućnost Voli u četvrtfinale.

Do kraja meča nije bilo rezultatske neizvjesnosti, Podgoričani su mirnom igrom čuvali visoku prednost.

Tačku na veliku igru i pobjedu svog tima stavio je Bost nešto više od dva minuta prije kraja za novih plus 20 (66:46).

Počelo je već tada slavlje na tribina, a kada je sirena označila kraj meča, krenulo je veliko slavlje igrača i navijača domaćeg tima.

Imali su “plavi” sjajnu podršku navijača, a, ruku na srce to, to su igrama ove sezone i zaslužili.

Ispraćeni su Marko Popović i saigrači ovacijama sa terena, a kako su sinoć igrali protiv Banvita, sigurno da nisu rekli posljednju riječ kada je Evrokup u pitanju.

Lokomotiva naredni rival

Rival Budućnost Volija u četvrtfinalu Evrokupa biće Lokomotiva iz Kubana, koja je u grupi K zauzela prvo mjesto sa pet pobjeda i porazom.

Prvi duel se igra 6. marta u Podgorici, a revanš je sedam dana kasnije u Krasnodaru.

Biće to veliko iskušenje za “plave”, jer Rusi imaju jedan od najjačih timova u Evrokupu.

Boje Lokomotive, između ostalih, brane Aleks Marić, Nik Kalates, Simas Jasaitis, Ričard Hendriks, Mantas Kalnietis, Sergej Bikov, Derik Braun, nekadašnji član Šarlota...

Na klupi je Jevgeni Pašautin, prošle sezone trener Uniksa iz Kazanja.

U ostalim mečevima četvrtfinala, sastaju se: Budiveljnik - Spartak Sankt Peterburg, Bilbao - Ulm, Uniks - Valensija.