Crna Gora savladala i Slovačku

Meč, ipak, nije bio tako lak kako bi se moglo zaključiti po konačnom rezultatu (94:81), jer su Slovaci četiri minuta prije kraja imali šut za izjednačenje, ali je Anton Gavel promašio trojku
39 komentar(a)
Košarkaši Crne Gore, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 27.08.2012. 18:13h

Nije bilo lako kako bi se moglo zaključiti po konačnom rezultatu, ali je najbitnije da su upisana dva nova boda - košarkaši Crne Gore protutnjali su i Slovačkom, slavili sa 94:81 i prvi krug kvalifikacija za Evropsko prvenstvo završili sa perfektnim skorom 5:0.

Slovaci su, sa druge strane, upisali i peti poraz, ali su namučili pulene Luke Pavićevića, jer su četiri minuta prije kraja imali čak i šut za izjednačenje.

Kada su poenima Bojana Dubljevića, Vladimira Dašića i Suada Šehovića još prije 100. sekunde poveli 6:0, činilo se da "crvene" ništa ne može da zaustavi na putu ka još jednoj rutinskoj pobjedi.

Ali, Slovaci su već tada pokazali karakter - Mihal Batka je u 6. minutu donio izjednačenje (11:11), a odmah zatim i prvo vođstvo domaćinu (13:11).

Ravnopravna igra nastavljena je sve do sredine druge četvrtine, kada je Dašić dao sedam, a Aleksa Popović dva koša u seriji 9:0 za prvu dvocifrenu prednost (38:28).

To nije bilo sve - Pavićevićev tim je zaključio poluvrijeme sa sedam uzastopnih pogodaka (pet starijeg Šehovića, dva Blagote Sekulića) i na veliki odmor otišao sa ogromnih plus 15 (47:32).

U 28. minutu Crna Gora je dva puta stigla do rekordnih 19 pogodaka prednosti (65:46 i 67:48). Tada vjerovatno niko u dvorani u Levicama nije mogao ni da pomisli kakav se rasplet sprema...

Slovaci su šest i po minuta prije kraja, 20. poenom Antona Gavela, konačno došli do jednocifrenog zaostatka (75:66), pa je Pavićević bio prinuđen da traži tajm-aut. Nije pomoglo - Jaroslav Moravek i Tomaš Mrviš su pogodili po dva bacanja, čime su zaokružili seriju 8:0 za upozoravajućih 75:70.

Ni tu nije bio kraj mukama, jer je Gavel četiri minuta i 20 sekundi prije kraja trojkom smanjio na 79:76, a potom imao i šansu da iza linije 6,75 izjednači, ali nije pogodio.

To je, srećom, bio posljednji trzaj - Tejlor Ročesti i Dubljević su vratili Crnu Goru na plus sedam dva minuta prije kraja (83:76), a sve dileme je otklonio Milko Bjelica sa pet vezanih poena za nedostižnih 88:78.

Centar Kaha laborala je postavio konačnih 94:81 na nesvakidašnji način, pošto je pogodio trojku i iskoristio dodatno bacanje nakon faula Jožefa Vojteka.

Crnogorska delegacija sjutra putuje u Tel Aviv, gdje u četvrtak igra jednu od najvažnijih utakmica u kvalifikacijama.

Ukoliko ponovo savladaju Izrael, Blagota Sekulić i drugovi bi osigurali vizu za 38. Eurobasket, koji se naredne godine održava u Sloveniji.

Slovačka – Crna Gora 81:94 (20:23, 12:24, 24:23, 25:24)

Levice – Dvorana "Hala sportova". Gledalaca: 1.000. Sudije: Cmikievič (Poljska), Vovk (Hrvatska), Jeršan (Slovanija).

Slovačka: Pandula 20, Gavel 23, Vido 10, Marko, Bilik, Vojtek 2, Sikora 6, Moravek 4, Batka 14, Mrvis 2, Nuber.

Crna Gora: Jelenić, Mihailović, Suad Šehović 16, A. Popović 8, Sead Šehović 5, Sekulić 14, Ročesti 4, Bjelica 15, M. Popović, Dubljević 13, Dašić 13, Ivanović 6.