Juniori startovali pobjedom

Finska je u 37. minutu imala prednost od sedam poena (68:61), ali su crnogorski košarkaši serijom 12:0 preokrenuli rezultat i došli u vođstvo (73:68), koje su zadržali do kraja.
Ažurirano: 09.08.2012. 16:33h

Pobjedom nad Finskom juniorska košarkaška reprezentacija uspješno je počela nastup na Evropskom prvenstvu B divizije u Sarajevu.

Ekipa Dragana Radovića jurila je prednost rivala u većem dijelu meča, ali je u finišu uspjela da preokrene i stigne do dva važna boda.

Našu selekciju su do prvog trijumfa vodili centri Milija Miković (20 poena, šest skokova) i Miloš Pajović (17, osam uhvaćenih lopti). Kapiten Mašan Vrbica je dao sedam koševa, ali je imao po pet skokova i asistencija.

Najbolji kod Finaca bili su Jonas Lehtoranta (18 poena, trojke 8-4) i Julius Rajala (14, devet skokova).

Nakon početnog vođstva Crne Gore od 6:0, Finci su zaigrali bolje. Prvo su u 6. minutu preokrenuli na 10:8, a do kraja prve dionice uspjeli su da prednost I povećaju (20:15).

Furiozno je ekipa Raja Ailusa ušla u drugu četvrtinu, pa je u 13. Minutu prvi put stigla do dvocifrene prednosti (29:19). Očekivalo se da se “crveni” trgnu, ali od toga nije bilo ništa. Finska je kontrolisala dešavanja na terenu I u 16. minutu već je bilo plus 15 (36:21). Ubjedljiva prednost rivala, trgla je našu selekciju, koja je do odlaska na veliki odmor uspjela da smanji zaostatak na pet poena (33:38).

Na startu drugog poluvremena Miković i Vaso Popović su pogodili trojke za prednost Crne Gore (39:38). Od tog momenta pa do finiša trećeg kvartala igra koš za koš, da bi Finska, zahvaljujući Rajali, u odlučujućih deset minuta ušla sa zalihom od pet poena (60:55).

Jurila je Crna Gora vođstvo rivala i u 36. minutu košem Nenada Vukovića uspjela da izjednači.

Nakon promašenog napada Finaca, Miković je pogodio drugu trojku za 71:68. Uslijedila su po dva promašena napada oba tima, a poene za pobjedu ubacio je Luka Đurović minut i 57 sekundi prije kraja. Trojkom Oskara Mihelsena, minut i 10 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene, Finska je zaprijetila (73:71), ali je tačku na trijumf naše selekcije stavio trojkom Vuković, 42 sekunde prije kraja.

Crna Gora sjutra od 20.45 sati igra sa Islandom.

Finska - Crna Gora 71:76 (20:15, 18:18, 22:22, 11:21) Sarajevo - Dvorana „Ilidža džim”. Gledalaca: 100. Sudije: Zubak (Slovačka), Suslov (Estonija), Čifra (Mađarska).

Finska: Liljeberg 2, Herala 2, Matila 9 (1-0), Kusisto, Lehtoranta 18 (2-2), Sulonen, Kauhanen 6, Maki 8, Rajala 14, Bjeregard, Ventoniemi 3, Mihelsen 9.

Crna Gora: Đurović 9 (2-2), Vuković 7, Popović 3, Žižić 4, Vušović 6 (3-2), Vrbica 7, Miković 20 (2-2), Pajović 17, Drašković 3 (2-1), Kovačević, Mrdak, Miličković.