Srbija nanijela prvi poraz Crnoj Gori

Iva Perovanović je bila najbolja u redovima Crne Gore sa 14 poena i devet skokova, dok je do trećeg trijumfa Srbiju predvodila Milica Dabović sa 22 koša (16 u drugom poluvremenu) i 11 uhvaćenih lopti
81 komentar(a)
Milica Dabović, Foto: Fonet
Ažurirano: 30.06.2012. 20:17h

Crna Gora nije iskoristila, prosto rečeno, prvu meč loptu za plasman na Evropsko prvenstvo koje će se naredne godine doržati u Francuskoj.

“Crvene” su poražene od Srbije, što im je prvi neuspjeh u kvalifikacijama nakon četiri vezana trijumfa.

Izabranice Miodraga Baletića dobro su odigrale finiš prve četvrtine i početka drugog poluvremena, ali je to bilo premalo da se upiše novi trijumf.

Iva Perovanović je bila najbolja u redovima Crne Gore sa 14 poena i devet skokova, a po 11 koševa dale su Milica Jovanović (šut iz igre 8-5) i Snežana Aleksić.

Do trećeg trijumfa Srbiju je predvodila Milica Dabović sa 22 koša (16 u drugom poluvremenu) i 11 uhvaćenih lopti, dok je Tamara Radočaj je dodala 16 uz sedam asistencija.

"Znali smo da će biti teško. Hendikep je bio oduststvo Ešaje Marfi. Igračice nisu odigrale kako smo se dogovorili, Srbija je u svim elementima bila bolja od nas", istakao je nakon meča Miodrag Baletić.

Prvih 10 minuta obilježila je loša igra sa obje strane, dosta izgubljenih lopti, ali se Crna Gora bolje snašla i stigla do minimalne prednosti (16:15).

Punih šest i po minuta druge četvrtine “crvene” nisu uspjele da pronađu put do koša rivala.

Na sreću ni Srbija nije bila šuterski raspoložena, pa je Crna Gora imala minus od devet poena (25:16).

Crnu seriju prekinula je Milica Jovanović, ali je domaća selekcija do odlaska na odmor sačuvala solidnu prednost (31:24).

Start drugog dijela pripao je Crnoj Gori. Serija 10:1 i vođstvo od 34:32, bio je znak da Marina Maljković zatraži minut odmora.

Nakon toga igra koš za koš, a nakon što je Ana Baletić poentirala za 39:40, Srbija je napravila seriju 8:1 i u posljednju četvrtinu ušla je sa šest poena viška (47:41).

Srbija je vodila, a Crna Gora nije dozvoljavala da se odlijepi sve do 37. minuta, kada je Marina Mandić pogodila za plus 11 (59:48).

Tada je bilo jasno da će “crvene” upisati prvi poraz, a jedina dilema je bila da li će domaća selekcija uspjeti da stigne do pobjede od 17 poena, koliko je izgubila na Cetinju.

Imala je Srbija šansu da slavi sa željenom razlikom, pošto je Jelena Škerović izgubila loptu, a potom napravila faul nad Marinom Mandić sekund prije kraja.

Na sreću Crne Gore, krilu domaće selekcije ruka je zadrhtala, bila je polovična sa linije penala.

Tako će Crna Gora biti u prednosti u slučaju ako bude izjednače po broju bodova sa Srbijom na kraju kvalifikacija.

"Čestitam saigračicama na izvanrednoj borbi, presrećna sam zbog pobjede. Hvala navijačima što su nas bodrili 40 minuta i bili naš šesti igrač. Sve što smo imali da kažemo o utakmici rekle smo na terenu", objasnila je Milica Dabović.

Srbija - Crna Gora 72:56 (15:16, 16:8, 16:17, 25:15)

Beograd - Dvorana: “Hala sportova”. Gledalaca: 2.000. Sudije: Perea (Španija), Bart (Njemačka), Lancarini (Italija).

Srbija: Radočaj 16 (2-2), Mandić 10 (5-2), N. Jovanović 3, Krnjić 5 (4-3), Ivanović, Milovanović 6, Matić 5 (2-1), M. Dabović 22 (10-6), Maksimović, Baltić, A. Dabović 3 (2-1), Škorić 2.

Crna Gora: Knežević, Škerović 9 (2-1), Ćulafić, Baletić 4 (2-2), Popović, Aleksić 11 (4-3), Dubljević 7 (4-3), Perovanović 14 (4-4), Turčinović, M. Jovanović 11, Milutinović, Bigović.