Panatinaikos osvojio devetu uzastopnu titulu u Grčkoj

"Zeleni" su pod vođstvom najtrofejnijeg trenera u Evropi osvojili 13. nacionalnu krunu u posljednjih 14 godina, a ukupno 32. u istoriji
Željko Obradović, Foto: REUTERS
Ažurirano: 05.06.2011. 21:47h

Panatinaikos je nastavio teror u Grčkoj! Ekipa Željka Obradovića je stigla do devete uzastopne titule, a 13. u posljednjih 14 godina, nacionalnog prvaka nakon što je u četvrtoj utakmic finala plej-ofa, nakon produžetka, savladala Olimpijakos pred svojim navijačima 101:94 (17:18, 24:21, 19:22, 23:22, 18:11).

Četvrti duel bio je najzanimljiviji u finalnoj seriji. Ekipe su se smjenjivale u vođstvu, a Pirejci imaju za čim da žale.

Bili su na korak od trijumfa i majstorice na svom terenu, ali su u posljednjih četrdesetak sekundi promašili tri od četiri slobodna bacanja, pa se ušlo u produžetak.

U dodatnih pet minuta nije bilo dileme, PAO je bio bolji i osvojio ukupno 32. titulu šampiona Grčke.

PAO je bolje počeo, poveo 5:0, ali je uzvratio Olimpijakos serijom 10:2 za vođstvo od 7:10 u 6. minutu. Od tog momenta do kraja viđena je velika borba.

Sredinom druge četvrtine gosti su imali sedam poena prednosti (23:30), ali je za svega dva minuta domaći tim uspio da izjednači i do odlaska na odmor da stigne do prednosti (41:39).

"Zeleni" su u 24. minutu došli do plus šest (45:39), ali je Olimpijakos sa tri vezane trojke (Jotam Halperin, Teo Papalukas, Vasilis Spanulis) preokrenuo na 49:53.

U posljednjih 10 minuta Pirejci su ušli sa minimalnom prednošću (60:61).

Imali su gosti u nekoliko navrata u četvrtom kvartalu i tri poena prednosti, ali nisu uspjeli da meč dovedu na pravi način do kraja.

Kod rezultata 83:82, Papalukas je promašio oba slobodna bacanja (42 sekunde prije kraja), ali se iskupio time što je u sljedećem napadu Panatinaikosa blokirao Dru Nikolasa.

Amerikanac je napravio faul nad Lukasom Mavrokefalidisom nepunih 20 sekundi prije kraja.

Krilni centar gostiju realizovao je samo jedno bacanja za izjednačenje (83:83).

U posljednjem napada domaćeg tima Romain Sato nije pogodio i pobjednika je morao riješiti produžetak.

Već na startu Antonis Focis je pogodio trojku, a sve je riješeno minut i po prije kraja kada je Nik Kalates pogodio za 94:88.

Tačku na fanastičnu igru i trijumf "zelenih" stavio je Focis šestom trojkom iz isto toliko pokuašaja za 97:88.

Tako će Olimpijakos morati da čeka još najmanje godinu dana da osvoji dugo željenu titulu, koju čeka od 1997. godine kada je na klupi takođe sjedio Dušan Ivković.

Foci je za pobjednički tim dao 22 poena (trojke 6-6), a isti broj koševa upisao je i Majk Batist (11 skokova). Dvocufreni su bili Kalates (16) i Kostas Kajmakoglu (11).

Kod Olimpijakosa Spanulis je upisao 18, Joanis Buruzis 16, Mavrokefalidis 12, a Jorgos Printezis 11 koševa. Miloš Teodosić je dao svega osam poena.

Treba istaći da je Panatinaikos imao 43 skoka, od čega čak 16 u napadu, naspram 25 Olimpijakosa (samo tri ofanzivna).

Pobjeda domaćina dobija na značaju ako se zna da nije igrao kapiten Dimitris Dijamantidis zbog povrede.

PAO je tako sezonu završio sa dva trofeja, domaćom i evropskom titulom.