Uniks stigao do trofeja i Evrolige

Tim iz Kazanja, za koji nastupa Slavko Vraneš, je u finalu završnog turnira drugog po jačini evropskog klupskog takmičenja savladao Kahasol
Uniks, Foto: Unics.ru
Ažurirano: 17.04.2011. 21:20h

Uniks, lider ruskog šampiona, je osvojio trofej namijenjen najboljoj ekipi u Evrokupu.

Tim iz Kazanja, za koji nastupa Slavko Vraneš, je u finalu završnog turnira drugog po jačini evropskog klupskog takmičenja savladao Kahasol boljom igrom tokom svih 40 minuta - 92:77 (32:16, 19:20, 20:26, 21:15)

Osim što su osvojili pobjednički pehar, izabranici Jevgenija Pašutina su obezbijedili nastup u Evroligi naredne sezone.

U septembru prošle godine igrali su kvalifikacije, ali nisu uspjeli da se domognu grupne faze. Sada neće morati da idu kroz kvalifikacije, evroligaški mečevi od oktrobra će se igrati u Kazanju.

Kahasol je poslije velike borbe u polufinalu slavio protiv Benetona, ali u finalu nije imao ni minimum šansi da slavi.

Španski tim je poveo 2:0 preko Tarika Kirkseja i to to bilo sve što je uradio. Uniks je zaigrao kao u transu, u 7. minutu stigao je do vođstva od 22:8, a na kraju prve dionice bilo je 32:16.

Mirnom igrom Rusi su do odlaska na odmor sačuvali dvocifrenu prednosti (51:36).

Nada Kahasolu da može do preokreta pojavila se u 25. minutu, kada je prišao na minus sedam (48:55).

Međutim, 270 sekundi kasnije bilo je 64:53 za Uniks i nakon toga jedina dilema je bila sa koliko razlike će meć biti završen.

Maciej Lampe je bio centralna figura finala. Dao je 26 poena uz 11 skokova. Po 18 su dali Marko Popović i Keli Mekarti, a 15 Terel Lejdel.

Iskusni Luis Bulok i Ćemi Urtasun su upisali po 15 koševa za Kahasol, a po 10 su dali Huan Triguero i Kirksej.

Razlog za trijumf Uniksa leži u podatku da su starteri (Lejdel, Popović, Mekarti, Lampe i Vladimir Veremenko) postigli 83 od 92 poena za svoj tim, dok je startka petorka Kahasola ubacila svega 37 koševa.

Treće mjesto pripalo je Cedeviti nakon što je savladala Beneton 59:57 (6:12, 15:11, 16:13, 22:21).