Savršena noć gostiju

Za skoro 29 minuta igre Nikola Peković je upisao šest poena (šut iz igre 2-2, sa linije bacanja 2-2), i dodao devet skokova, dvije asistencije, tri blokade, te tri izgubljene lopte.
Stiven Džekson, Foto: Reuters
Ažurirano: 13.02.2011. 09:15h

Na osam utakmica NBA lige, odigranih u noći između subote i nedjelje, pobjede su ostvarile samo gostujuće ekipe, što predstavlja kuriozitet i rijetkost u najkvalitetnijoj košarkaškoj ligi planete.

Najuzbudljivije je bio u Atlanti, gdje se radovao Šarlot (88:86), iako je domaćin u prvom poluvremenu vodio 22 poena razlike (u prvoj četvrtini je imao seriju 13:0, a u drugoj 16:0), a tokom treće četvrtine sa 18. Gosti se nijesu predavali, do kraja su “topili” prednost Atlante, a Houksima je presudio bivši igrač Stiven Džekson, košem u posljednjoj sekundi preko Evansa i Horforda za konačnu pobjedu. Prije toga su gosti uzeli tajm-aut, na 5,6 sekundi do kraja i dogovorili ko će šutirati.

- Želim svaki put loptu u mojim rukama kada se u posljednjim trenucima odlučuje utakmica. Ko me poznaje, zna da to želim uvijek. Ne smeta mi da uputim posljednj šut. Na tajm-autu prije posljednje akcije saigrai su mi govorili “Vodi nas kući, vodi nas kući”. Bogu hvala, sve je prošlo kako treba – kazao je Džekson, koji je na kraju ubacio 32 koša svom bivšem klubu.

Bila je to prva pobjeda Šarlota u u Atlanti nakon sedam uzastopnih poraza i niza koji je trajao od januara 2007. godine.

Minesota je ubjedljivo poražena od Filadelfije (107:87), a Nikola Peković je treći put uzastopno bio starter. Za skoro 29 minuta igre upisao je šest poena, bez promašaja (šut iz igre 2-2, sa linije bacanja 2-2), i dodao devet skokova, dvije asistencije, tri blokade, te tri izgubljene lopte.

Teksaški derbi pripao je Dalasu, koji je savladao Hjuston 106:102, i potvrdio ovosezonsko pravilo da uglavnom pobjeđuje kada prebaci brojku od 100 postignutih koševa (27 pobjeda u 29 mečeva). Maverikse su do pobjede predvodili Dirk Novicki i Predrag Stojaković sa po 22 poena, u kojima je srpski košarkaš pogodio četiri trojke. Stojaković je, tako, stigao do četvrtog mjesta najboljih trojakaša u istoriji NBA lige sa 1.723 trojki. Ispred njega su samo još njegov saigrač Džejson Kid (1756), penzionisani Redži Miler (2560) i bek Bostona i od četvrtka novi rekorder Rej Alen (2562).

Rezultati Nju Džersi - Njujork 95:105 (Heris 22p, 4sk - Čandler 21p, 8sk, 5bl, Felton 13p, 11as), Atlanta - Šarlot 86:88 (Smit 28p, Horford 16p, 10sk - Džekson 32p, Valas 16p, 13as), Minesota - Filadelfija 87:107 (Lav 16p, 13sk - Jang 18p), Vašington - San Antonio 94:118 (Bleč 16p, 9sk - Parker 18p, 8as, Bler 13p, 12sk), Nju Orleans - Čikago 88:97 (Tornton 24p, 6sk - Rouz 23p), Milvoki - Indijana 97:103 (Delfino 21p - Grendžer 30p, Kolison 22p), Hjuston - Dalas 102:106 (Louvri 26p, 8as - Novicki 22p, Stojaković 22p), Sakramento - Oklahoma Siti 97:99 (Evans 30p, 9sk, Kazins 14p, 12sk - Djurent 35p).