Revanš Barana sa kamatom, Mornar zadržao matematičke šanse za prolaz

Crnogorski vicešampion savladao Nižnji 87:66, u meču 10. kola grupe C FIBA Lige šampiona, i uknjižio treći trijumf u ovom takmičenju
7298 pregleda 0 komentar(a)
Milko Bjelica
Ažurirano: 07.01.2020. 22:22h

Mnogo lakše i ubjedljivije nego što se moglo i pretpostaviti, košarkaši Mornara savladali su Nižnji 87:66, u meču 10. kola grupe C FIBA Lige šampiona, i uknjižili treći trijumf u ovom takmičenju, treći uzastopni kod kuće.

Izabranici Mihaila Pavićevića su se, tako, revanširali sa kamatom ruskom timu za ubjedljiv poraz u Novgorodu (89:69), i zadržali matematičke šanse za plasman u narednu rundu.

Mornar, naime, četiri kola prije kraja ima tri pobjede manje od ekipa na trećem i četvrtom mjestu, Nižnjeg i Peristerija, koji ima utakmicu manje (sjutra večer igra protiv Tenerifea)...

Što se meča tiče, rezultatska klackalica je trajala samo u prvoj polovini prve četvrtine, do rezultata 13:13. Mornar je nakon toga preuzeo kontrolu, zaigrao je čvršće u odbrani, a razigrao se Milko Bjelica, koji je za samo 70 sekundi upisao osam uzastopnih poena (trojku, te dva zakucavanja i dodatno slobodno bacanje) za vođstvo domaćih od 21:13, a Barani su do kraja dionice prednost povećali na 11 poena (27:16).

Mornar je nakon druge četvrtine zadržao istovjetnu prednost (40:29), iako je u ovoj dionici imao i plus 14 (30:16), dok je Nižnji u jednom trenutku smanjio na sedam razlike (32:25).

U prvih 20 minuta se u Mornaru čak 10 igrača upisalo u strijelce (nijesu jedino Luković i Voler, koji nije ulazio u igru), Bjelica je bio bez promašaja (2-2 za dva, 1-1 za tri, 3-3 sa linije bacanja), a Mornaru je pomoglo i to što gosti nijesu pogodili nijednu trojku iz 12 pokušaja (domaćin pet).

Sve je odlučeno u trećem kvartalu, u kojem je domaćin u nekoliko navrata vodio 18 razlike, koliko je bilo na kraju dionice (61:43), u kojoj su Rusi nastavili sa očajnim šutem (26,8 odsto iz igre, trojke 20-1).

Mornar je rutinski sačuvao prednost u posljednjoj četvrtini, u kojoj je rutinski samo uvećavao prednost do rekordnih 24 razlike (77:53), sredinom dionice...

Sjenku na pobjedu Mornara bacila je povreda skočnog zgloba lijeve noge Lensa Herisa (Apstakovič mu pao na nogu), koji je zbog toga morao van igre tri minuta prije kraja trećeg kvartala.

U ekipi Mornara svi su se upisali u strijelce, a najefikasniji je bio Milko Bjelica sa 16 poena, a dvocifreni poenterski učinak imali su još Džejkob Pulen (14) i Lens Heris (10). Najbolji skakač u ekipi bio je Sead Šehović sa osam uhvaćenih lopti, dok je Derik Nidam imao najviše asistencija (7), pored sedam skokova.

U gostujućem timu, koji je trojke šutirao 26-3, a slobodna bacanja 27-13, ubjedljivo najbolji je bio Derlin Vilis sa 22 poena i osam skokova, Majkl Dženkins je dodao 12 poena, a Anton Astapkovič 12 skokova.

Mornar u 11. kolu, 14. januara, dočekuje Brose baskets.

MORNAR - NIŽNJI 87:66 (27:16, 13:12, 21:14, 26:23)

Bar - Dvorana: „Topolica“. Sudije: Ćiulin (Rumunija), Kalatrava (Španija), Suslov (Estonija).

Mornar: Pulen 14 (5-1), Heris 10, Nidam 7 (2-2), Šehović 7, Pavić 6 (4-1), Begić 5 (1-1), Vujošević 4, Voler 8, Markota 2, Vranješ 6, Bjelica 16 (6-5), Luković 2 (2-2).

Nižnji: Dženkins 12, Komolov 4, Gankevič 1 (2-1), Astapkovič 6 (2-2), Braun 2, Čadov, Strebkov 3 (2-1), Vilis 22 (11-5), Antipov 4 (2-2), Sorokin, Baburin 3 (2-1), Vinjik 9 (6-1).