Crna Gora bolja od Velike Britanije: Tijesna pobjeda uz mnogo oscilacija i padova

24:14, 18:24, 20:10, 19:26
Dvorana Morača. Jorgos Pursanidis (Grčka), Vilus Mačulaitis (Litvanija), Gatis Salinš (Letonija)
Košarkaši Crne Gore pobijedili su Veliku Britaniju 81:74 u prvom kolu grupe G kvalifikacija za Eurobasket 2021.
"Crveni" su imali dosta oscilacija, periode dobre igre, u kojima su stizali i do 15 razlike, ali i padova, dozvolivši rivalu da u finišu čak dobije šansu za preokret.
Kod rezultata 76:72, promašili su dvije otvorene trojke...
Džastin Kobs je ubacio 19 poena, uz osam asistencija, Marko Todorović je upisao 16, uz sedam skokova.
U narednom meču Crna Gora u ponedjeljak gostuje Francuskoj.
Ponovo Kobs pogađa sa linije bacanja - 81:74.
Pogodio je oba puta Kobs, 79:74, 12 sekundi do kraja.
Laki i brzi poeni gostiju, zakucao je Soko, 77:74.
Kobs je pogodio jedno bacanje - 77:72, 16 sekundi do kraja.
Dvije otvorene trojke promašio je Okerefor kod rezultata 76:72. Mnogo sreće za Crnu Goru.
Britanci su smanjili na samo pet razlike, 76:71, još 36 sekundi do kraja.
Popović iz prodora, ali Soko uzvraža - 74:67. Poeni Kobsa za miran finiš - 76:67.
Propusti i u odbrani, samo je šest razlike, 69:63. Važna trojka Danila Nikolića - 72:63.
Zona Britanaca, koji su prepolovili zaostatak - 68:61, posljednjih pet minuta.
Trojka Mokforda preko ruke Simonovića, pa poeni Okerafora i opet je samo sedam razlike - 64:57.
Nakon trojke Hesona, pogodio je Simonović iz ofanzivnog skoka, 64:52.
Nakon tri četvrtine, Crna Gora vodi 62:48. Dobrih deset minuta za "crvene". Todorovič ih je pokrenuo, trojke su potom pogađali Ivanović i Nikolić.
Serija Crne Gore 12:0, koju je prekinuo Heson, a Ivanović pogodio za tri - 59:44.
Trojka Danila Nikolića, prvi njegovi poeni za 14 razlike.
Najveća prednost Crne Gore, 56:42.
Ponovo Todorović, 15 poena, sedam u trećoj četvrtini - 53:42.
Todorović je sa pet poena pokrenuo "crvene", koji su sada na plus devet - 51:42.
Dobra odbrana, poeni Todorovića i Popovića, 49:42.
Drugo poluvrijeme je počelo promašajima Crne Gore, pa zakucavanjem Sokoa, na koje je uzvratio Petar Popović, 44:40.
Samo četiri razlike na poluvremenu 42:32.
Crna Gora je imala plus 13 u prvoj četvrtini (15:2, 24:11), a gosti serijom 15:4 stigli zaostatak i mogli do preokreta.
Milko Bjelica je upisao 11 poena (tri trojke), deset poena Džastina Kobsa, osam Marka Todorovića.
Tri slobodna bacanja pogodio je Suad Šehović, 42:38.
Zakucavanje Hesona, ponovo samo poen prednosti, 39:38.
Tri vezane trojke Crne Gore, Bjelica pogađa drugu, ali sada je odbrana prilično meka i neorganizovana, 39:36.
Trojka Šehovića iz ugla, 34:30.
Važna trojka Milka Bjelice, ali je precizan i Okerafor na drugoj strani, 31:28.
Crna Gora je vodila 24:11, držala sve pod kontrolom, a onda ušla u napadačke probleme.
Britanci su uhvatili priključak, 28:26. Serija gostiju 15:4.
Marko Todorović
Marko Todorović autor: Savo Prelević
8:0 serija gostiju, 24:19.
Trojka Hesona, druga i Britanija je na minus sedam - 24:17.
Nakon 10 minuta, Crna Gora ima 10 poena prednosti.
"Crveni" su poveli 15:2, držali dobar ritam u prvoj četvrtini.
Osam poena Marka Todorovića, pet Milka Bjelice.
Džastin Kobs
Džastin Kobs autor: Savo Prelević
Nakon dva ofanzivna skoka, pogađa Ivanović 24:11.
Simonović zakucava za plus 13 (22:9), čime je izjednačena najveća razlika (bilo 15:2).
Britanci vežu pet poena - polaganje Olasenija i trojka Hesona za 15:7, Marko Todorović uzvraća košem, ali je pogađa dodatno bacanje. Centar Crne Gore je ubacio osam poena.
Milko Bjelica uz dosta sreće postiže trojku za 15:2, a Britanci su prokockali još jedan napad.
Razlika u klasi se vidi već na startu, Crna Gora vodi 12:2 u 4. minutu. Selektor Velike Britanije već mora da zove tajm-aut.
Prve poene na meču već poslije 10 sekundi postiže Marko Todorović, koji je realizovao oba slobodna bacanja. Ubrzo pogađaju i Kobs i Bjelica za 6:0.
Radović počinje meč sa Kobsom, Popovićem, Šehovićem, Bjelicom i Todorovićem. Za goste u startnoj petorci su Olaseni, Soko, Okereafor, Nelson i Heson.
Prije početka meča, održan je minut ćutanja u čast Kobija Brajanta, ali se brzo pretvorio u aplauze za legendu.
Himne Velike Britanije i Crne Gore otpjevala je solistkinja Renata Perazić, a cappella. Atmosfera u dvorani je fenomenalna.
Selektor Boško Radović je na svom debiju odabrao sljedećih 12 igrača - Džastina Kobsa, Suada Šehovića, Dina Radončića, Ognjena Čarapića, Marka Todorovića, Jovana Kljajića, Marka Simonovića, Nikolu Ivanovića, Petra Popovića, Danila Nikolića, Nemanju Đurišića i Milka Bjelicu.
Sa spiska od 15 igrača prekobrojni su bili Aleksa Ilić, te Igor Drobnjak i Miloš Popović, koji su naknadno pozvani.

Novi ciklus za veliko takmičenje, crnogorski košarkaši otvoriće večeras do 19 sati utakmicom sa Velikom Britanijom na početku kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Sa novim selektorom Boškom Radovićem, koji je preuzeo kormilo nacionalnog tima nakon odlaska Zvezdana Mitrovića, Crna Gora već na startu ima imperativ pobjede, s obzirom da će odmjeriti snage sa na papiru najslabijim rivalom u grupi.

Pored Britanaca, rivali u grupi biće Francuska i Njemačka, koja će kao jedan od domaćina sigurno igrati na Eurobasketu.

Francuzi su prvi favoriti u grupi, pa je neophodno biti ispred Velike Britanije, kako bi se naš tim domogao novog plasmana na veliko takmičenje.