Slovački šok za Crnu Goru

Slovačka je trojkom kapitenke Sabine Orosove 5,8 sekundi prije kraja slavila sa 73:72 u podgoričkom „Verdeu“
85 pregleda 5 komentar(a)
Božica Mujović, Crna Gora - Slovačka, Foto: KSCG
Ažurirano: 10.02.2018. 20:05h

Mogle su košarkašice Crne Gore sinoć da praktično izbore plasman na peti uzastopni Eurobasket, a doživjele su šokantan, ali i zaslužen poraz. I to na najteži mogući način - Slovačka je trojkom kapitenke Sabine Orosove 5,8 sekundi prije kraja slavila sa 73:72 u podgoričkom „Verdeu“.

Nakon tri kola, „crvene“, Slovačka i Bosna i Hercegovina imaju po dvije pobjede i poraz, a na šampionat čiji su domaćini Srbija i Letonija ide osam pobjednika grupa i šest drugoplasiranih selekcija.

Činilo se da „crvene“ čeka lak zadatak, jer im je u prvoj četvrtini sve polazilo za rukom, pogotovo Milici Jovanović - krilna košarkašica španskog Prometea je pogodila svih šest šuteva iz igre (po tri trojke i dvojke) i dva od tri bacanja, pa je nakon 10 minuta bilo 29:17.

Niko nije mogao ni da nasluti da će Slovakinje odgovoriti serijom 18:0 za 35:29, a crni niz bez koša je poslije šest minuta prekinula Glori Džonson. Crna Gora je na startu nastavka povela sa četiri vezana koša Jelene Dubljević (39:38), a onda je imala pravi odgovor kada su gošće stekle rekordnih plus sedam (40:47) - Jovanovićeva je postigla pet, Glori Džonson četiri, a Snežana Aleksić trojku za 52:49.

Pred završni kvartal je bilo 53:53, a Slovakinje su sa dvije vezane trojke centra Marije Feliksove dva puta dostigle rekordnih plus sedam (65:58 i 68:61) u 37. i na početku 38. minuta. Srećom, na isti način su dva puta odgovorile Jelena Dubljević, jednom Snežana Aleksić, da bi kapitenka Crne Gore prvo izjednačila sa linije penala na 70:70, a onda 59,8 sekundi prije kraja, nakon drugog uzastopnog skoka „crvenih“ u napadi, realizovala zicer za preokret (72:70).

Pri tom rezulatu je selektor Slovakinja Peter Kovačik krenuo da zatraži minut odmora, ali ga je Roberto Injiges preduhitrio i iskoristio svoj posljednji tajm-aut, nakon kojeg Dubljevićeva i Džonson nisu pogodile zicere. Slovačka je krenula u završni napad, Orosova je ostala sama kao duh i pogodila za veliku pobjedu. I to nakon što je promašila prva tri šuta iza linije 6,75 metara.

Injiges nije mogao da nacrta posljednju akciju, a Dubljevićeva je iz teške pozicije promašila za trijumf...

Crna Gora - Slovačka 72:73 (29:17, 6:21, 18:15, 19:20)

Podgorica - Dvorana „Verde“. Gledalaca: 400. Sudije: Ćići, Hodžaj (Albanija), Pavlov (Makedonija).

Crna Gora: Matović, Jakšić, Vučetić, Popović, Živković, ALEKSIĆ 10 (2-1), DUBLJEVIĆ 19 (8-7), MUJOVIĆ 5 (1-1), Pašić 0 (2-0), JOVANOVIĆ 24 (5-4), Raković 2, DŽONSON 12 (1-1).

Slovačka: Kovačikova 4, Remenarova, BALINTOVA 10, Haškova, PALENIKOVA 13 (3-3), HRUŠČAKOVA 11 (1-1), OROSOVA 7, Palušna, MIŠTINOVA 4, Feliksova 19 (2-2), Slamova 5.