Poraz Mornara: Andora slavila u dramatičnoj završnici u Baru

Mornar - Andora 71:74

16439 pregleda 12 komentar(a)
Pulen na večerašnjem meču, Foto: KK Mornar
Ažurirano: 20.01.2021. 21:57h

Mornar je letio, rušio sve pred sobom, pobjedom na Kanarskim ostrvima otvorio sva moguća vrata, pa se i Mihailo Pavićević „upecao” i nakon trijumfa nad Cibonom otvoreno najavio bitku za titulu u ABA ligi.

A onda je stiglo prizemljenje, i to kad mu vrijeme nije - Barani su u 2. kolu Evrokupa „poništili” uspjeh u Las Palmasu porazom od Andore u „Topolici” (74:71).

Tim iz mikrodržave na Pirinejskom poluostrvu, koji nije blistao ove sezone ni u drugom po kvalitetu kontinentalnom takmičenju, ni u ACB ligi, održao je zvijezdama iz Bara lekciju.

Ne košarkašku, jer je klasa definitivno na strani Džejkoba Pulena, Ajzee Vajtheda, Kenija Gejbrijela i ostalih, već lekciju iz borbenosti.

Za statistiku ponekad odgovara ona fraza da je kao bikini i da više skriva nego otkriva, ali sinoć je i letimičan pogled na nju bio dovoljan da otkrije zašto je Andora upisala veliku pobjedu - izabranici Ibona Navara imali su čak 21 skok više (44 naspram 23), a na polovini rivala uhvatili su samo jednu loptu manje (17 naspram 18). A ofanzivni skokovi su najbolji pokazatelj želje i borbenosti...

Domaći su odlično otvorili meč, koristili rupe u odbrani protivnika i trojkama usamljenih Džejkoba Pulena, Derika Nidama i Nemanje Vranješa brzo stigli do 11:4.

Kada je Ajzea Vajthed, doduše uz dozu sebičnosti, dva puta pogodio iza linije 6,75 i donio dvocifrenu razliku u 14. minutu (28:18), činilo se da je blizu i drugi trijumf u Top 16.

Do poluvremena je Artjom Parahovski, kojem je Partizan prošle sezone jedva čekao da vidi leđa, činio šta je htio u reketu i omogućio Andori da na odmor ode sa minus tri (37:34).

Gosti su do prvog vođstva došli trojkom Džeremija Senglina na kraju 3. četvrtine (59:57), da bi na startu pretposljednjeg minuta Nemanja Gordić pogodio za 71:67.

Činilo se da Barani imaju utakmicu u rukama, ali su do kraja bili potpuno smušeni u napadu, baš kao prošle sedmice u Las Palmasu. Tada je Gran Kanarija serijom 10:0 izjednačila, ali nije izbjegla poraz, dok je Andora iskoristila šansu i zasluženo se vratila u igru za četvrtfinale.

Mornar sada mora da zaboravi da je prekinuo seriju od sedam poraza i koncentriše se na težak raspored do pauze zbog nacionalnih kupova i reprezentacija.

A na startu tog niza čeka ga možda i najvažniji meč - derbi u nedjelju sa Crvenom zvezdom, koji će pokazati da li su Pavićevićeve najave napada na titulu imale realno utemeljenje...

MORNAR - ANDORA 71:74 (18:12, 19:22, 20:25, 14:15)

Bar - Dvorana „Topolica”. Igrano bez prisustva publike. Sudije: Roša (Portugal), Fufis (Grčka), Dželik (Turska).

Mornar: PULEN 22 (2-2), GEJBRIJEL 9 (4-3), NIDAM 5 (2-2), Jeremić, Gordić 9 (1-1), Šehović, Smit 8 (2-0), Vajthed 9 (2-1), Lazić 4 (2-2), VRANJEŠ 5, Bjelica, LUKOVIĆ.

Andora: PERES 6 (2-2), PAULI 7 (6-5), Olumujiva 6, Ljovet, DIME 4, HANA 16 (2-2), Gijelo 8 (4-4), Parahovski 12 (2-2), Garsija 2 (2-2), Kolom, Jelinek 2, Senglin 11 (2-2).