Promaja u reketu za poraz na startu finala

Pred zvanično 987 navijača u dvorani „Aleksandar Nikolić”, „plavi” su opet popustili pod pritiskom - sa 21 skokom u napadu, Crvena zvezda je stigla do pobjede na startu finala regionalnog takmičenja (82:78)

28191 pregleda 124 reakcija 44 komentar(a)

Neke lekcije nikako da se nauče, jer su košarkaši Budućnost Volija i četvrti ključni obračun u bici za Evroligu izgubili nestvarnim propustima u odbrani.

U četvrtfinalu Evrokupa su propustili dvije meč-lopte protiv Monaka, jer su rivalu dozvolili 20, odnosno 23 ofanzivna skoka, potom su od Mornara primili 100 poena i ispustili prednost domaćeg terena u finalu ABA lige, da bi sinoć u uzavreloj atmosferi dvorane „Aleksandar Nikolić”, pred zvanično 987 navijača, opet popustili pod pritiskom - sa 21 skokom u reketu „plavih”, Crvena zvezda je stigla do pobjede na startu finala regionalnog takmičenja (82:78).

Upravo je loše građenje reketa onemogućilo nestvaran preokret, jer je Budućnost na krilima Nikole Ivanovića stigla od 70:55 do 76:72, ali je dozvolila rivalu da u istom napadu dva puta uhvati loptu i kreira Dejanu Davidovcu prelake poene.

A onda se po ko zna koji put pokazalo da prednost domaćeg terena u ABA ligi znači i naklonost sudija, jer na minut i 57 sekundi do kraja, pri rezultatu 78:72, nije sviran očit nesportski faul nad Ivanovićem, jer je Džordan Lojd sa poda prekinuo kontru. Plejmejker „plavih” je pogodio oba bacanja, ali je lopta tada pripala Beograđanima...

Praktično posljednja šansa je otišla 52 sekunde prije kraja na 80:76, kada je Džastin Kobs ostao sam na šutu za tri, ali je pogodio dno table. Doduše, Petar Popović je na 28 sekundi do kraja iz kontre smanjio na 80:78, ali je Lojd realizovao dva bacanja i otklonio sve dileme.

GDJE JE MELVIN EDŽIM?

Problem za Budućnost je bila što je praktično od starta jurila minus. Zvezda je već u 6. minutu imala plus devet (18:9), „plavi” stigli na 20:20, a sredinom 2. četvrtine i do prvog vođstva (30:29). Beograđani su uzvratili, poveli 38:31, da bi Branko Lazić uz zvuk sirene za kraj poluvremena kaznio izgubljenu loptu Ivanovića i donio plus šest (44:38).

Lojd je u 24. minutu pogodio za 49:41, da bi u 27. Amedeo dela Vale sa tri bacanja nakon naivnog faula Marka Simonovića donio preokret (52:51).

Na 55:55 je krenula velika serija Beograđana, a na njenom startu je sa dva naivna faula Melvin Edžim završio očajno izdanje sa indeksom minus 10! Jedan od najboljih igrača Budućnosti ove sezone je tako opet potonuo u ključnim trenucima, baš kao protiv Monaka...

BUĐENJE NA MINUS 15

U finišu 3. i početkom posljednje četvrtine, tim Dejana Milojevića nije dao koš preko pet minuta, pa je Zvezda serijom 15:0 došla do 70:55 na sedam minuta do kraja. Do tada je na nivou bio samo Vili Rid, svi ostali daleko od nivoa finala ABA lige. Ali, Ivanović je po ko zna koji put pokazao da ima petlju za ovakve utakmice i koševima i asistencijama, uz pomoć raspoloženog američkog centra, vratio svoj tim u život. Nažalost, nije bilo dovoljno.

Drugi meč je već u utorak od 20.30 časova. Moguće je da će prvi plejmejker Crvene zvezde Kori Volden, koji je preskočio prvi čin finala zbog povrede leđa, biti spreman, čime bi posao „plavima” bio dodatno otežan.

CRVENA ZVEZDA - BUDUĆNOST VOLI 82:78 (20:20, 24:18, 19:17, 19:23)

Beograd - Dvorana „Aleksandar Nikolić”. Gledalaca: 987. Sudije: Pukl (Slovenija), Hordov, Radojković (Hrvatska).

Crvena zvezda. HOL 4 (2-2), LOJD 23 (4-4), Uskoković, DAVIDOVAC 12 (3-3), LAZIĆ 6 (2-2), Rit 5 (1-0), Radanov, Dobrić 23 (6-5), Simonović, Jagodić-Kuridža, Kuzmić 5 (4-1), NOKO 4.

Budućnost Voli: KOBS 8 (3-3), Ivanović 16 (11-9), EDŽIM, Šehović, D. Nikolić 7 (2-2), Apić, MITROVIĆ 6, Dela Vale 6 (3-3), Z. Nikolić 2 (2-0), Popović 7, RID 26 (9-4), ŽUGIĆ.